V obcích a městech se ve sváteční den 28.října vysazovaly lípy, národní a slovanský symbol. Do země šly i jiné druhy dřevin. Jubilejní stromy se sázely po celý rok.

Například ve Šternberku bylo u příležitosti 100.výročí republiky vysazeno dokonce 163 kusů dřevin, z toho 67 stromů a 96 keřů. Právě probíhají dokončovací práce na zabezpečení nových výsadeb ochranným mulčem.

Jubilejní stromy rostou v ulicích Nádražní, Uničovská, Jiráskova, ale i v místech s novostavbami, například Nad Nemocnicí.

„Celková cena výsadeb se vyšplhala na částku přes 250 tisíc korun. Část nákladů byla hrazena z prostředků na náhradní výsadby a zbytek z provozního rozpočtu města,“ informoval městský úřad.

Jubilejní stromy se sázely v Náměšti na Hané, Pňovicích, Žerotíně, Uničově, Střeni a v dalších obcích a městech Olomoucka, kde se zapojili do celoroční kampaně Nadace Partnerství Stromy svobody 1918-2018.

Jubilejní stromy rostou na celkem 855 místech nejen v České republice a na Slovensku. Původně nadace plánovala podpořit výsadbu symbolických 2018 lip a dalších druhů.