„Od nedělního rána doposud evidujeme jedenáct dopravních nehod, z toho bylo pět řešeno přes euroformulář a šest šetří policie. Zpravidla šlo o nepřizpůsobení jízdy nebo to bylo sjetí do příkopu. Nedošlo při nich k vážnějším zraněním, některé byly bez zranění a došlo ke hmotným škodám na vozidlech," informovala okolo půl osmé večerní krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Podle dispečera olomoucké Správy silnic jsou aktuálně silnice na Olomoucku sjízdné, ve vyšších polohách se na vozovkách druhé a třetí třídy tvoří sněhové jazyky.

„Jedničky jsou mokré po chemickém ošetření. Na těch, které jsou druhé a třetí třídy se někde tvoří sněhové jazyky, ale průběžně je projíždíme a protahujeme," popsal stav dispečer. Doplnil, že v terénu mají veškerou techniku.

„Vypadá to, že se teď počasí uklidňuje, ale bude se pravděpodobně jezdit celou noc a podle předpovědi by to ráno okolo šesté mělo přijít znovu," doplnil.

Meteorologové na stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu prodloužili víkendovou výstrahu upozorňující na sněhové jazyky a novou sněhovou pokrývku až do pondělních 18 hodin.

V noci z neděle na pondělí můžeme očekávat sněhové přeháňky ojediněle, nejnižší teploty klesnou na – 7 stupňů. V pondělí by pak mělo být v Olomouckém kraji zataženo, zpočátku ojediněle, během dopoledne od západu se sněžením. Odpoledne by mělo být sněžení místy i vydatnější, zejména na horách. K večeru by v polohách pod 500 metrů mohly být srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty –1 až +2 stupeň, na horách pak –6 až –2 stupně. Vát bude mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 metrů za sekundu, od vyšších poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky. 

Silničáři ráno uzavřeli cestu z Nivy do Drahan

Opětovného uzavření se dočkala silnice mezi Nivou a Drahany na Prostějovsku. Cesta byla uzavřená už v pátek a provoz na ní byl obnoven v sobotu dopoledne. Důvodem nedělní uzavírky jsou sněhové jazyky.

„V devět hodin jsme museli uzavřít silnici druhé třídy číslo 377 mezi Drahany a Nivou. Silnice je zde náchylná k zafoukání. Se silným západním větrem, který tu máme, nestíháme tuto cestu odklízet. Jinde stíháme, všechna technika je ale v terénu," potvrdili na správě silnic v Konici.