Radovat se však mohou jen na měsíc.

Poté se práce na rozsáhlé rekonstrukci olomouckého vlakového nádraží a kolejí v okolí města opět rozjedou v plném proudu a vlaky ve směru na Zábřeh a Uničov budou opět mít výluky.

„Práce na mostu přes Bystřici jsou hotové. Od 17. prosince do 17. ledna budou koleje v plném provozu. Vlaky po nich budou zatím jezdit sníženou rychlostí padesát kilometrů v hodině, a to do doby, než se vše zkonsoliduje a než bude povolena vyšší rychlost," vysvětlil Karel Veškrňa ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Opravy ve směru na Prahu, Přerov i Velkou Bystřici

Od poloviny ledna však na mostě začne výluka levé koleje, která potrvá až do června.

Zpožděním se podle Jana Travěnce z olomoucké Stavební správy východ SŽDC však cestující nevyhnou až do dokončení rekonstrukce 31. srpna 2016.

„Opravy budou mít vliv na zpoždění vlaků. Je to proto, že se budou vylučovat koleje, takže se tam budou přehazovat rychlíky. Bude to tam podobně složité, jako když se dělala první část," doplnil k opravám Jan Travěnec.

Na příští rok jsou naplánované také práce na kolejích ve směru na Prahu a Přerov.

Komplikacím se ale nevyhnou ani cestující jedoucí do Velké Bystřice.

„Na trase se budou dodělávat zabezpečovací zařízení, což dopravu určitě ovlivní. Do dubna by měl být hotový také černovírský most, na kterém se teď pracuje," řekl Karel Veškrňa a doplnil, že výluky a omezení ve vlakové dopravě se budou týkat i vlaků jedoucích na Uničov a Zábřeh.

Zastaví vždy na stejném nástupišti

Rozsáhlá rekonstrukce, která začala před dvěma lety, přinese cestujícím po dokončení řadu výhod.

Modernizace železničního koridoru například umožní, aby vlaky vždy přijely ke stejným nástupištím.

„Cestující nebudou muset informace o příjezdu vlaku tak často vyhledávat na informačních tabulích. Například budou vědět, že jejich vlak vždy odjíždí z trojky, a automaticky půjdou ke svému nástupišti," naznačil jeden z výsledků rekonstrukce Jan Travěnec.

Od letošního léta již cestujícím slouží například moderní nástupiště nebo eskalátory.

Všechny opravy vlakového nádraží a kolejí v okolí města budou hotové 31. srpna příštího roku.