Kulturních památek bude dohromady šest. Nejvýše může každá získat zhruba sto dvacet milionů korun, což je například případ kostela svatého Mořice v Olomouci.

„Peníze půjdou na vnější obvodový plášť a zpřístupnění nyní uzavřené levé věže, kde jsou propadlá patra. V ní má vzniknout expozice moravského varhanářství a v souvislosti s tím dojde na rekonstrukci vzácných varhan," řekl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), který je odpovědný za přípravu využití evropských peněz určených pro takzvanou Olomouckou aglomeraci.

Maximální částka půjde i na obnovu poutního areálu na Svatém Kopečku.

Naplánované je restaurování Svatých schodů, rekonstrukce reprezentačních prostor v pravém křídle nebo obnovení historické knihovny.

Stejně jako nová klidová zóna pro návštěvníky budou některé části zpřístupněné veřejnosti.

Dostane hrad i Národní dům

K místům, kde mají peníze pomoci patří ještě olomoucká radnice, areál hradu ve Šternberku, budovy a kaple Přemyslovského hradu v Olomouci a secesní Národní dům v Prostějově.

Nyní bude záležet na vlastnících a investorech, jak připraví projekty na obnovu památek, aby se mohli o dotace ucházet.

„Výzvu chceme vyhlásit během jednoho dvou měsíců. Podmínkou přihlášení bude pravomocné stavební povolení," dodal Šnevajs.

Takzvané plánovací období končí v roce 2023, už v roce 2018 ale bude aglomerace skládat účty ministerstvu pro místní rozvoj, které eurofondy přerozděluje.

„Pokud by se ukázalo, že není reálné, aby byly peníze vyčerpány, odeberou nám je," dodal náměstek.

Olomoucká aglomerace tvořená zejména městy Olomouc, Prostějov a Přerov. Pro veřejný sektor i podnikatele má na příští roky nachystáno téměř 4,5 miliardy korun.