Celkově lékaři evidují v kraji 60 případů, což v porovnání s jinými regiony není dramatický počet.

Oproti Brnu či Ostravě ale v Olomouci nefunguje specializovaná poradna.

Ve čtvrtek mají zájemci možnost nechat se otestovat, a to bezplatně.

V pondělí se zase mohou svézt tramvají, ve které dostanou informace a pomůcky nezbytné pro bezpečný sex.

Česká společnost AIDS pomoc ve čtvrtek 27. listopadu ve 14 hodin přistaví na olomoucké náměstí Republiky ambulanci, v níž zájemcům nabídne bezplatné a anonymní testování na HIV.

Sanitka se v souvislosti se Světovým dnem boje proti AIDS, který připadá na 1.prosince, a nárůstem počtu nemocných v České republice zastaví i na dalších místech v Olomouckém kraji.

„Vysíláme mobilní testovací tým, který zájemce otestuje rychlotestem z krve odebrané z prstu. Odběr provádí zdravotník. Sanitka bude přistavena po domluvě s magistrátem," informovali organizátoři.

Čtvrteční testování v Olomouci skončí v 18 hodin.

Preventivní tramvaj

V pondělí 1.prosince pak bude v rámci boje proti šíření HIV jezdit v Olomouci „preventivní" tramvaj, jejíž posádka nabídne nejen svezení zdarma, ale hlavně důležité informace o onemocnění.

„Budeme rozdávat letáčky, se zájemci si povídat o AIDS, cestující dostanou preventivní balíčky „Sada správného muže" nebo „Dům světla". Zároveň budou moci přispět na Boj proti AIDS zakoupením symbolu červené stužky," zvala do tramvaje Monika Bartošová z Ollove.

Letos čtyři noví nakažení

Podle posledních údajů Státního zdravotního ústavu bylo v Olomouckém kraji v říjnu evidováno 60 nemocných s HIV infekcí.

Od počátku roku přibyly čtyři případy, kdy poslední zaznamenali lékaři v říjnu, kdy virus zjistili při vyšetření krve heterosexuálního muže z Olomoucka.

Pro srovnání na sousedním Zlínsku vědí lékaři o 40 nemocných, v Jihomoravském kraji evidují 174 lidí s infekcí HIV a v Moravskoslezském kraji do října zjistili 152 případů.

Olomouc je bez poradny

Oproti Brnu a Ostravě však v Olomouci stále chybí specializovaná poradna prevence HIV/AIDS, která fungovala v rámci Zdravotního ústavu do konce roku 2007, a zanikla z finančních důvodů.

Lidé, kteří chtějí mít jistotu, zda se nenakazili virem HIV, se v Olomouci mohou obrátit na laboratoře, kde infekci zjistí z odebraného vzorku krve. Pokud si to budou přát, pak i anonymně.

„Záleží na klientovi," uvedla Milada Popotrandovská, vedoucí biochemické laboratoře na poliklinice na třídě Svobody.

„Děláme ovšem pouze vyšetření. Bez poradenství," upozornila. Za vyšetření zájemce zaplatí 310 korun.

Školy na Olomoucku, které uvažují o přednášce o AIDS, se mohou obrátit na specializovaná centra v Brně či Ostravě. Pomoc nabízejí i pracoviště, kde pomáhají drogově závislým.

Odborníci jsou k dispozici i na Krajské hygienické stanici Olomouckého kraje.

„Máme pracovnici, která přímo tady nebo ve školách přednáší o problematice AIDS. Poradna bohužel chybí a my v rámci možností nabízíme pomoc," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Růžena Haliřová.