„U příležitosti letošního předsednictví České republiky v Radě EU jsme se rozhodli uspořádat koncert, na kterém Moravská filharmonie Olomouc zahraje skladby významných českých skladatelů. Protože se nás ale dotýká současná situace na Ukrajině, celý výtěžek věnujeme jako pomoc právě uprchlíkům,“ informoval hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

V Hanáckých kasárnách sídlí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Otevřelo počátkem března a od té doby pomáhá přicházejícím běžencům řešit jejich tíživou situaci.

Nový most na Masarykově třídě ozdobily kulaté zábrany, 13.6. 2022.
FOTO: Nový most na Masaryčce "ozdobily" koule proti vandalům. Jak se vám líbí?

Koncert se uskuteční na nádvoří kasáren 4. července ve 20.00.

„Je to prostor, kam se veřejnost běžně nedostane, a myslím, že se tam ani v minulosti nic podobného nekonalo,“ uvedl radní pro kulturu Jan Žůrek, podle kterého může být místo konání koncertu velkým lákadlem pro veřejnost.

Volitelné vstupné

Během vystoupení filharmoniků zazní skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Vítězslava Nováka nebo například Josefa Suka.

K dispozici bude celkem 500 míst. Předprodej vstupenek přes Ticketportal začne v druhé polovině června.

„Vstupné je volitelné. Jeho minimální cena bude 100 korun,“ sdělil Jan Žůrek.

Hanácká kasárna nacházející se v centru města byla do otevření KACPU několik let zcela nevyužívaná. Stát se snaží rozsáhlý areál prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodat.

Poslední kolo elektronické aukce proběhlo počátkem března a nepadl žádný příhoz.

Početné skupinky Romů z Ukrajiny a zřejmě i z Maďarska přebývaly na olomouckém hlavním vlakovém nádraží a jeho okolí. Podle magistrátu nemají tito cizinci zájem o ubytování ani sociální pomoc, červen 2022
Romští běženci v Olomouci? Ubytování nechtějí, jen dávky

ÚZSVM ujistil, že umožní provoz asistenčního centra pomoci Ukrajině v části areálu, jak dlouho bude potřeba.

„Z tohoto důvodu nebudeme v tuto chvíli připravovat vyhlášení dalšího kola elektronické aukce na prodej Hanáckých kasáren,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Rozlehlá budova na třídě 1. máje je prázdná od roku 2013, kdy ji opustila armáda, která objekt využívala 170 let.