Resort obrany v souvislosti s připravovaným převodem infrastruktury na Olomoucký kraj a budoucí obce investuje na Libavé desítky milionů korun.

Podle ministerstva obrany je dokončena drtivá většina investic, včetně dopravní infrastruktury.

„Mně se to moc líbí. Když jedu od Domašova nad Bystřicí je to rázem jako dálnice, a to od cedule Vojenský újezd Libavá," reagoval Jindřich Machala, který žije ve Městě Libavá.

Motoristé si kvalitní vodorovné značení na hlavním průtahu vojenským prostorem i fotografují.

„Krajnice jsou trochu hodně výrazné, vypadá to dobře. Armáda dodržuje vše, co slíbila a pracuje na tom. Že značení začíná a končí cedulí? Financuje to armáda a nemůže spravovat něco, co jí nepatří," dodal Machala.

Nejde jen o čerstvě udělané čáry na asfaltu. Vojáci již nechali provést kompletní revize mostních konstrukcí a vyspravují i další zanedbanou infrastrukturu.

„Hotovo je z 95 procent. Buďto vše dokončíme ještě letos, nebo zlomek, co ještě nebylo specifikováno zcela přesně, například některé mosty, doděláme příští rok. Každopádně do převodu bude vše hotovo, jak jsme slíbili," uvedl Vladimír Kazatel, který má na ministerstvu obrany na starosti optimalizaci vojenských újezdů.

165 milionů do vody a kanalizace

V souvislosti s chystaným vyčleněním obydlených částí Libavé a změnou hranice vojenského újezdu investuje ministerstvo obrany jen do oprav vodovodů a kanalizace 165 milionů korun.

„Konkrétně 160 milionů do vodovodu a kanalizace ve Městě Libavá a pět milionů do vodovodu v sídelním útvaru Kozlov," informoval již dříve Petr Medek z tiskového odboru. Další peníze jdou do rozvodů elektřiny.

V nejlidnatějším vojenském prostoru v České republice by měly vzniknout nové obce v lednu 2016. Poslanecká sněmovna by měla potřebnou legislativu ve třetím čtení schvalovat v příštím týdnu.