Partnerem Bílého kamene jsou České dráhy, které vypraví speciální vlaky pro kolaře a některé další spoje posílí.

Pořadatelé akce loni upustili od zdlouhavého vyplňování přihlášek.

„Každý přicházející účastník pouze předloží průkaz totožnosti, uhradí vklad, obdrží vstupenku s evidenčním číslem a odebere barevnou mapu, na níž jsou vytištěny i propozice akce. Upozorňuji, že bez průkazu totožnosti není vstup na území vojenského prostoru povolen,“ vzkázal předseda pořádajícího Autoveloklubu Milan Heřman.

Dodal, že účastnický vklad činí 20 korun, děti do 10 let vstupné neplatí.

Otevřeno do čtyř odpoledne

Ke vstupu do vojenského prostoru mohou cyklisté i pěší použít stanoviště Mrsklesy, Smilov-zastávka, Město Libavá, Stará Voda, Nové Oldřůvky, Kovářov, Zelený kříž, Pramen Odry a údolí Olešnice od Velkého Újezdu.

„Vstup bude možný od 7:00 ráno a vojenský prostor je nutné opustit do 16:00,“ připomenul Heřman.

Na několika místech budou ve vojenském újezdu připraveny občerstvovací stanice. Pořadatelé apelují na to, aby lidé na akci dorazili na kole v dobrém technickém stavu, protože cesta vede neobydlenými uzemími Libavé.

Dráhy posílí vlaky

Partnerem akce jsou i České dráhy (ČD), které posílí celkem 20 vlakových souprav a vypraví tři speciální vlaky v rámci Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Železničáři navýší i kapacitu vozů pro přepravu kol.

„Posíleny budou osobní vlaky na trase Olomouc – Hrubá Voda – Moravský Beroun, ale i rychlíky a spěšné vlaky v úseku Olomouc – Krnov – Opava. U těchto vlaků budou řazeny vozy na přepravu kol a jejich kapacita bude navýšena až o 27 míst v rychlících a 51 míst v osobních vlacích,“ sdělila regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Doplnila, že cena za přepravu kola je 25 Kč za jeden vlak nebo 50 Kč na celý den. Vedle posílených a mimořádných vlaků ČD nasadí v úseku Olomouc – Hrubá Voda třívozové motorové jednotky Regionova, ve kterých je možné přepravit až 6 kol.

JIZDNÍ ŘÁDY MIMOŘÁDNÝCH VLAKŮ na akci BÍLÝ KÁMEN (ceskedrahy.cz)