„Povolit. Spustit. Opatrně,“ dirigoval v pondělí kameník Antonín Drábek hydraulickou ruku bagru při obnově pomníku u kostela ve Staré Vodě ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Velký stroj osadil na kamennou základnu hlavní část památníku, který připomíná oběti první světové války. Pomník, který byl před šedesáti lety zničen, obnovili velkotýnečtí skauti.

Bagr přijel na místo ke kostelu svaté Anny a svatého Jakuba ve Staré Vodě, která kdysi bývala vsí s převážně německými obyvateli, dopoledne. Za úkol měl jediné.

„Musí teď dostat těžký kamenný kus na podstavec. Je to původní část pomníku, který stál dříve o kousek dál. Lidé jej po první světové válce postavili, aby si připomněli vojáky, kteří v bojích padli. V padesátých letech při stavbě hlavní cesty jej ale strhli. Před třemi lety jsme část se skauty našli a napadlo nás, že by bylo dobré jej obnovit. Našli jsme i staré fotografie, které ukazují, jak vypadal,“ popsal za velkotýnecké skauty Jan Pečínka.

Dílec, který na skauty ze země vykoukl, byl prostřední a zároveň hlavní částí celého památníku. Další kusy se ale nedochovali, proto museli nadšenci dovézt zbylé díly ze hřbitova zaniklé vesnice nedaleko Staré Vody.

„Pochází ze Zigartic. Jde o podstavec a vrchní část památníku. K původní kamenné desce se hodili, a proto jsme se rozhodli je použít,“ podotkl Pečínka.

Bagr se speciální hydraulickou rukou kámen nabral a za pokynů kamenického šéfa Antonína Drábka na podstavec usadil. Poté na půltunovou desku přidal ještě vrchní díl, na kterém jsou kromě kříže vyražené letopočty začátku a konce první světové války.

„Kdybychom bagr neměli, tak by to bylo velmi složité. Museli bychom vytvořit konstrukci a s její pomocí těžký kvádr osadit. Takto to bylo jednodušší,“ popsal kameník, kterému při práci pomáhala manželka i syn.

Obrubník ze schodů bývalé školy

Sehraný tým pak vzal černou desku, na které jsou vytesaná jména dvanácti padlých vojáků, a nalepil ji na původní kamenný díl. Na seznamu se lidé dočtou také datum narození a úmrtí bojovníka. Dozví se také, na které frontě voják padl.

„Jména, data i místo, kde muži zemřeli, jsme sháněli s pomocí místních rodáků a v archivu. Zajímavostí také je, že obrubník kolem pomníku je ze schodů bývalé základní školy, která ve Staré Vodě byla. Vše má tedy souvislost. Jsem rád, že se nám po třech letech podařilo pomník obnovit,“ poznamenal Pečínka.

Bezprostřední okolí pomníku doplní také dva vzrostlé stromy. Půjde o lípu a dub, které mají symbolizovat česko–německou sounáležitost.

Nový památník chtějí skauti posvětit. Slavnostní akt plánují při příležitosti pouti ke svaté Anně, které se letos bude konat ve Staré Vodě 23. července.

Obnova Staré Vody

Obec Stará Voda zanikla v padesátých letech, kdy ji postupně armáda srovnala se zemí. Zbyl jen kostel svaté Anny a svatého Jakuba Většího.

Skauti se už od roku 1995 snaží o postupné obnovení památek. Pracují na opravě kostela, pečují o hřbitov, který vyčistili, a obnovili kapli u Královské studánky.

Starají se také o místní rybník a pozůstatky kláštera, jehož součástí byla škola, na které studoval například Jan Evangelista Purkyně.

VÍCE:

VÍCE: Čtyřmetrový barokní obraz se vrátil do chrámu na Libavé. Jako plastová fólie

Zdevastovaný kostel i hřbitov mění v poutní místo