Na Libavé zahájili desetidenní blok „srdcaři“ z Brna. Pěší rota aktivních záloh olomouckého krajského velitelství přijde na řadu 21.dubna.

Během cvičení bude například simulována situace, která nastala po teroristických útocích v některých členských státech Evropské unie na jaře 2016, kdy česká vláda povolala vojáky k plnění úkolů policie.

„Využití aktivní zálohy ve společných hlídkách je spojeno s řadou změn ve velení, spojení, instruktážích a dalších logistických záležitostech a je velmi žádoucí si je procvičit,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek a zdůraznil, že cvičení v žádném případě nereaguje na změnu bezpečnostní situace v Česku.

Smyslem cvičení je příprava záložníků k plnění úkolů při operačním nasazení a k vyčlenění sil a prostředků pro plnění úkolů policie. Prověří také vojáky při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic.

Současně budou cvičit tři až čtyři jednotky, které se budou střídat v desetidenních blocích. Ve spolupráci s policií budou vojáci působit ve společných hlídkách ve městech, při patrolování v příhraničních oblastech a dále při střežení objektů důležitých pro obranu státu v celkem osmi krajích.