O tomto typu koupaliště uvažovali v Pasece jako první v Olomouckém kraji a aby se vyvarovali bolestí průkopníků koupacích biotopů, absolvovali cesty do míst, kde přírodě blízké koupaliště fungovalo. Letos vstoupili do čtvrté sezony a na rady se jezdí k nim. 

Místostarostka Paseky Taťána Šlešková.„Rozhodně nelitujeme, i když dnes bychom udělali některé věci trochu jinak. Provoz nezatěžuje obecní rozpočet, vloni jsme opět byli ziskoví,“ řekla v rozhovoru pro regionální Deník místostarostka Paseky Taťána Šlešková (na snímku vpravo).

Technologie funguje stále dobře?
Jsme spokojeni. Samozřejmě na jaře vypadají rostliny krásně, svěže, nyní už je většina po odkvětu a jdou do fáze zrání a usychání. Pracujeme s rostlinami, živými organismy, které nám udržují potřebnou čistotu vody.

Bouřky a splachy živin dramaticky nezhoršují kvalitu vody? Poradí si rostlinná„čistička“ i s takovým náporem?
Kvalita vody je stále velmi dobrá. Všechny sledované ukazatele splňujeme bez problémů. Ale zrovna nyní je voda zelenější. To je samozřejmě u biotopu normální, ale je zelenější, než obvykle, protože během bouřek došlo k většímu splachu živin, dusíku, fosforu, z ovzduší, takže tomu musíme trochu pomoci.

Jak?
Dokupujeme bakterie, které spotřebovávají živiny a ubírají je řasám, jejichž množství se díky tomu sníží.

Ale to je příroda… Jde o ve vodě běžně přítomné, neškodné řasy, ne problematické sinice, které mohou uškodit citlivým návštěvníkům.
Jen to nevypadá hezky. Lidem samozřejmě nic nehrozí.

Nákup bakterií musí prodražovat provoz. Vycházíte?
Nejsou vůbec levné. Nyní jsme jich nakoupili za 14 tisíc korun, což vystačí v daném objemu vody zhruba na měsíc. My jdeme k přírodě nejbližší cestou, nedáváme do vody savo a bazénovou chemii, po které voda okamžitě krásně „zmodrá“.

Vhodné pro alergiky

Vodu čistí rostliny, svými kořeny, ale i písek, v nichž žijí rostliny. Pomáhá tato filtrace dobře?
Ano, pokud ovšem netrváte na průzračně modré vodě, jaká je v chemických koupalištích. Voda je sice trochu zelenější, ale na druhou stranu je vhodná i pro lidi s alergií na chlór a s atopickým ekzémem. Například můj syn se v chlorované vodě vždy osype. Na našem koupališti žádné problémy nemá.

Rostlinám se daří přežívat? Na jaře nemusíte dosazovat? Můžete popsat, jak vlastně vypadá péče o čistící část koupaliště v jarních měsících?
Rostliny přežívají pěkně. Na jaře provádíme údržbu. Celé to ostříháme a vyčistíme. Rostliny se za sezonu namnoží, mladé výhony odebíráme a přesazujeme na místa, kde případně něco uschlo.

Nedokupujete rostliny?
Netřeba. I když teď na jaře jsme koupili vodní pryskyřníky, aby to v čistící části pěkně kvetlo – pomáhají kořenové filtraci a navíc jsou pěkné na pohled.

Vody máte dostatek?
Výpar je stále. V tropických dnech ještě větší, proto musíme dopouštět. Také musíme odsávat vysavačem kal, který je na dně nejhlubší části bazénu, a tím také odebíráme vodu. Vody však máme dostatek. Je třeba připomenout, že jde o uzavřený cyklus, vodu do systému jen dopouštíme.

S opalovacími krémy je problém

Umí se lidé chovat v biokoupališti ohleduplně k šetrnému způsobu čištění? Krémy a oleje zřejmě rostlinám nesvědčí..
To je pravda. S opalovacími krémy je velký problém. V návštěvním řádu je popsáno, že by se lidé neměli natřít a hned jít do vody. Je potřeba na to myslet. Když se večer uzavírá koupaliště, tak na první laguně, kde přitéká voda do čistící biologické zóny, je vidět mastný film na povrchu. Ráno už tam ale není. Přes noc se nečistoty vyčistí.

Je koupaliště ztrátové? Jak dopadá provoz na rozpočet obce?
Vloni jsme byli opět v zisku. Letos uvidíme. Dělali jsme nějaké investice, například do vybavení toalet, zlepšení zázemí plavčíků či zastínění. Červenec nám navíc moc nepřál. Ale teď má být krásně minimálně do konce července. Tak všechny zveme!

V rámci technologie, projektu, jak jste koupaliště postavili, udělali byste na základě tříletých zkušeností něco jinak?
Menším obcím, zvláště obklopeným přírodou, vřele doporučujeme vykročit touto cestu. I když biotop samozřejmě má svoje úskalí. Byli jsme jedni z prvních, tehdy nikdo neměl zkušenosti, až na pár obcí, se kterými jsme se radili. Dnes bychom například zvolili trochu větší biologickou zónu. Za mě by bylo vhodné i nějaké předčištění, aby se usnadnil boj s řasami. UV lampy by byly nákladné, ale pomohly by řešit některé problémy.

Byli už v Pasece zájemci, kteří zvažují koupací biotop? Sbírali rozumy?
Ano. Rádi poradíme.