Silnici ze Štrenberka do Dolního Žlebu uzavřelo budování kanalizace. Podle šternberské radnice byla úplná uzavírka nutností a obyvatelé byli o komplikacích včas informováni.

Asi nejvíce dopadne dopravní omezení na podnikatele, kteří mají v Dolním Žlebu restauraci s penzionem.

„Je to naprosto nevhodně naplánované, protože přes červenec a srpen si vyděláváme dopředu už na zimní sezonu. Slibovali nám, že se tu bude jezdit na semafory a ve skutečnosti to zavřeli úplně,“ řekl Martin Klesnil, provozovatel penzionu U Zlatého muflona.

Do Dolního Žlebu je to ze Šternberka zhruba dva a půl až tři kilometry. Nyní motoristé musejí používat objížďku přes Lipinu, Horní Loděnici a Dalov, což je zhruba o dvacet kilometrů delší trasa.

Objížďka uzavírky silnice na Dolní Žleb

„Zájemci už odvolali tři svatby, lidé zrušili rezervaci a odstěhovali se i dělníci, kteří byli u nás ubytovaní, protože dojížděli do Šternberka. Kdo by to taky objížděl. Žádné odškodnění čekat nemůžeme, protože je stanovená objízdná trasa, ale to, jaké má dopady, už nikdo neřeší. Tržby nám spadly o sedmdesát procent,“ postěžoval si dále Klesnil.

Stejně jako jeho kolega, provozní místní restaurace, vidí největší problém jednak v termínu stavby a také v tom, že podle něj město místní nikterak dopředu neinformovalo.

„Dozvěděli jsme se to z cedule, kterou sem dala Veolia, že tu nebudou jezdit pravidelné spoje. Před prázdninami jsem udělal několik reklamních kampaní a teď před klienty vypadáme jak blbci, protože se sem ani nedostanou,“ řekl provozní Robert Snášel.

Podle města však obyvatelé byli informovaní včas.

„Konala se řada veřejných projednání, kde byli obyvatelé Šternberka i dalších obcí, kterých se výstavba kanalizace týká, předem informováni o harmonogramu a průběhu stavby,“ sdělila Irena Černocká, mluvčí Městského úřadu ve Šternberku.

Prázdniny kvůli autobusům

Místní podnikatelé však tvrdí, že se při jednáních se stavbaři mluvilo pouze o částečném omezení, kdy provoz měly řídit semafory, cesta by tak pro řidiče zůstala zčásti průjezdná.

Jednání o této variantě však město potvrdit nemůže.

„Veřejná setkání vedla společnost Sitka a nemohu potvrdit, zda bylo uvedeno, že se bude jednat o úplnou uzavírku, či nikoli. Ovšem i v jiných částech města, kde se kanalizace buduje, jsou ulice zcela uzavřené a v tomto případě se dalo očekávat to samé,“ naznačila Černocká.

Odůvodnila také zvolený termín stavby.

„Vzhledem k omezení autobusové dopravy byl zvolený prázdninový termín. Snahou stavbařů bude maximální možné zkrácení doby uzavírky,“ doplnila.

Tři meníčka za den

Živnostníci jsou však z výběru letních měsíců nešťastní.

„Loni jsme kupříkladu vydali denně třicet meníček. Včera to byly tři,“ vypočítal Snášel.

Prázdný jel i autobus, který by měl vozit místní přes objízdnou trasu do Šternberka.

„To jezdí takto pořád. Lidé raději dojdou pěšky, než aby to objížděli,“ dodal Klesnil.

Úplná uzavírka by měla skončit 14. srpna.