Jak jako první informoval Olomoucký deník, rýsuje se naděje, že suma bude navýšena.

Ministerstvo životního prostředí upřesnilo, že vyjednalo 300 milionů korun. Jít by měly na nejekologičtější kotle. Hejtmanství čeká na podmínky.

Ministerstvu se totiž podařilo dohodnout s Evropskou komisí, která trvala nejdříve na vyčerpání první 3 miliardové výzvy a vyhodnocení jejích ekologických efektů, a teprve poté na uvolnění dalších 3 miliard hrazených z EU fondů v rámci další vlny kotlíkových dotací.

„Do kotlíkových dotací tak ještě letos přibude dalších 10 procent z výše jednotlivých výzev, tedy celkem 10 procent ze 3 miliard korun, které pošleme do krajů," sdělil životního prostředí Richard Brabec.

„Jedinou podmínkou Komise je, že tyto prostředky budou použity pouze na zdroje, které využívají obnovitelné zdroje energie (OZE), tedy kotle na čistou biomasu nebo na tepelná čerpadla," upřesnil ministr s tím, že kraje budou moci peníze využít na pokrytí žádostí o zdroje OZE v zásobnících nebo i na další krajská kola.

Dotace pro 1400 žadatelů

Podle mluvčí resortu Petry Rubíčkové bude zájem a mechanismus využití peněz projednán s kraji v nadcházejících týdnech.

„Vše bude záviset na podmínkách ministerstva. Právě podle nich potom můžeme připravit konkrétní podmínky čerpání pro žadatele v Olomouckém kraji," reagovala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Hejtmanství předpokládalo, že uspokojí 1140 žadatelů. Řada z nich ale neusiluje o maximální výši a někteří zájemci odpadli, takže by mohlo být uspokojeno 1380 až 1400 žadatelů.

Nejčastěji si domácnosti v Olomouckém kraji chtějí pořizovat kombinované kotle na uhlí a biomasu.

Druhý největší zájem projevily o zařízení pouze na biomasu.