„Matkou mláďat je Ella, která má dnes už sedmnáct let. Otec mláďat ale v listopadu uhynul. Zajímavostí na těchto opičkách je, že mají na hlavě bílou chocholku, kterou připomínají hudebního skladatele Ference Liszta. Návštěvníci jim ale říkají pankáči, protože účes jim spíš připomíná punkový sestřih,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská.

Další mláďata se narodila u tamarínů vousatých. „Je to už třetí vrh a bohužel zájem o nové sourozence u starších je tak velký, že jedno z mláďat jim upadlo a zřejmě nebylo zcela v pořádku, takže následkem úrazu uhynulo. Zůstalo tak jen jedno mládě,“ pokračovala Labská.

Dodala, že pro tyto drápkaté opičky je typickým znamením nápadný dlouhý bílý knír nad horním rtem. „Všechny drápkaté opice jsou mimo jiné zajímavé i tím, že se o mláďata stará samec a v případě, že ve skupině není, tak se o ně starají starší sourozenci. Samice je dostává jen na kojení,“ uvedla Labská.

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku má tamarínů pinčích deset a chová je už od roku 1989. Tamaríny vousaté mohou návštěvníci obdivovat teprve od roku 2004. Zoologická zahrada jich má celkem sedm.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika