„Mám na zahrádce studnu, ze které zalévám, ale občas si z ní s manželkou uvaříme kávu, tak jsem chtěl vědět, jestli je vše v pořádku,“ uvedl Vladimír Janík. „Zjistili menší nárůst hodnot v tvrdosti vody, což však není nijak na škodu,“ dodal s úsměvem.
Laboranti lidem prováděli pouze mini rozbor, který se zaměřuje na tvrdost vody, výskyt amoniaku a dusičnanů. Třeba manželé Kadalovi z Velké Bystřice měli všechny hodnoty horší, než dovolují normy. „Vodu ze studny používáme několik let, ale jen na zahradu. Po dnešním rozboru jsme se jen utvrdili, že nadále budeme používat měst- skou vodu,“ uvedla dvojice.
Ze všech včera donesených vzorků jich bylo 46 procent nevyhovujících, což je oproti loňsku mírný pokles. Minulý rok i letos byl nejčastějším problémem výskyt dusičnanů, které jsou škodlivé především pro kojence. Zájemci si mohou nechat udělat i rozsáhlejší analýzu, která stojí od šesti set korun výš, záleží na počtu zjišťovaných látek.
V Olomouci přitom teče lidem z kohoutků kvalitní pitná voda. „Jímáme ji z podzemních zdrojů a není potřeba ji tolik upravovat jako třeba v jiných regionech,“ uvedla Helena Koutná, mluvčí Moravské vodárenské.
„Zajímavé je, že pro studenou vodu existuje jiná norma než pro teplou, která slouží pouze k mytí, praní a podobně. Za dodržování normy pro teplou vodu však ručí teplárny,“ vysvětlila Koutná.