Pouť zahájí v dopoledních hodinách pěší procesí, které se vydá k bazilice na Svatý Kopeček. V čele průvodu bude symbolicky nesena romská vlajka. Na jednotlivých zastaveních účastníci zavzpomínají na putování Romů po světě a připomenou si nejznámější romské příběhy.

Poutníky přivítá tradičně u Wolkerova kříže před bazilikou první český římskokatolický kněz romského původu Vojtěch Vágai.

„Těším se na všechny Romy, zvláště na děti a mládež, na jejich upřímnou spontánnost a živelnost plnou očekávání, s jakou každoročně přijíždějí na Svatý Kopeček,“ sdělil Vojtěch Vágai, římskokatolický kněz a ředitel českobudějovického diecézního centra mládeže.

Po bohoslužbě se v ambitech za bazilikou Navštívení Panny Marie představí hudební skupiny F6 a Gipsy culy.

„Letošní jubilejní dvacátou pouť jsme pojali ve větším stylu, omezili jsme účast tanečních souborů, a orientovali jsme se především na populární romské hudební kapely,“ vysvětlila vedoucí střediska Khamoro Petra Pavlíčková.

Pozvání slovenských hudebních těles je u příležitosti jubilejního slavnostního ročníku více než symbolické.

„Málokdo už dnes ví, že myšlenka uspořádat první Romskou pouť je spojena s popovodňovou situací na Slovensku před dvaceti lety, kam tehdy vyjížděli po zkušenostech z povodní v Česku právě charitní pracovníci z Olomouce,“ přiblížila.

Střední odborné učiliště zemědělské v Olomouci představí návštěvníkům tradiční romská řemesla - kovářství a chovatelství koní. Děti budou mít příležitost řemeslo si vyzkoušet a z pouti si odnést vlastní výrobek.

Charita Olomouc srdečně zve na výroční Romskou pouť nejen všechny Romy, ale i všechny zájemce o romskou kulturu z řad veřejnosti.