Po zásahu by měla pojmout třikrát tolik vody co dnes.

Nemilanka loni v srpnu ve Slavoníně napáchala spolu s přívalovými dešti velké škody. Zatopila domy i zahrady, dokonce bořila zdi.

Radnice proto společně s majitelem toku Povodím Moravy hledala řešení, jak podobným situacím zabránit.

A výsledek? Samospráva ještě letos opraví část zatrubnění, kterým pod Zolovou ulicí ve Slavoníně Nemilanka teče.

Potok Nemilanka ve Slavoníně: když pořádně zaprší, umí hodně škodit. Foto:DENÍK/Jiří Kopáč

O letních prázdninách totiž chce vozovku rozkopat a vybudovat zde novou zebru.

„Bylo by nevýhodné, kdybychom nyní postavili přechod a za dva či tři roky pak znovu komunikaci rozkopávali kvůli opravě zatrubnění. Proto jsme se rozhodli obě akce spojit. Poničené trubky vyměníme,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major (ODS), který má na radnici na starosti investice.

Kromě výměny trubek pod silnicí chtějí radní začít s čištěním dalších zatrubněných částí Nemilanky.

„Dohodli jsme se na tom s Povodím Moravy, které vyčistí svou část a na akci se bude podílet i finančně. Náklady se pohybují kolem pěti až sedmi milionů korun. Zatím ale nemáme přesně určené, kolik kdo bude platit. To bude ještě předmětem jednání,“ popsal primátor města Martin Novotný s tím, že po vyčištění by mělo koryto Nemilanky pojmout až třikrát více vody než nyní.

Škody po srpnových deštích ve Slavoníně. Foto: DENÍK/Lucie Bukvová

Do práce se pustí na začátku dubna

Povodí Moravy vyčistí zbytek toku a ze dna vybere nánosy nečistot. Také dokončí odstranění náletových dřevin z břehů, se kterým pracovníci začali už loni. Na část nákladů chce společnost získat peníze z ministerstva zemědělství. Pokud by se to nepodařilo, i přesto se do čištění pustí.

„Předpokládáme, že práce zahájíme na začátku dubna,“ uvedl ředitel Závodu Horní Morava David Fína.

Místní volali po vyčištění Nemilanky dlouhá léta. Několikrát také upozorňovali, že říčka může napáchat velké škody, protože je zanedbaná, zanesená nečistotami a navíc sbírá srážky, které se nevsáknou u obchodních center na Horním Lánu.

Předpoklad se potvrdil loni v srpnu, kdy Nemilanka místní vytopila.

„Možná i dvacet let s říčkou nic nedělali. Nechali ji zanést tunami nečistot, což nyní působí problémy. Vyčištění vítáme, ale chtěli bychom, aby se začalo co nejdříve, protože stačí, aby více zapršelo a zase nás to vyplaví. Navíc by se pak měla Nemilanka pravidelně udržovat. Doufám, že ji zase nenechají dvacet let bez údržby,“ podotkla za obyvatele Slavonína Danuše Boková, předsedkyně místní části.

Chystá se vybudování poldru

Vyčištění toku však není komplexním řešením problémů, které si místní přejí. Do budoucna proto radnice plánuje vytvořit v lokalitě další protipovodňová opatření, která by měla obyvatele před velkou vodou a přívalovými dešti ochránit.

Projekt je připravený už delší dobu, nyní se vedení města snaží snížit náklady a aktualizovat jej.

„Jedná se především o vybudování poldru, který by měl zachytit část srážek. Pak také o rozšíření koryta Nemilanky. Opatření jsou v řádu desítek milionů korun a také v horizontu několika let,“ vysvětlil primátor.