Kromě červených karet si protestující, jimiž byly převážně ženy, připravili také transparent s nápisem Jdi domů Zemane a symbolem rudé hvězdy.

Druhý den prezidentské návštěvy jsme sledovali ZDE

Příchod prezidenta provázeli pískotem na píšťalky.

Zasahovat musel také antikonfliktní tým.

Radikální příznivci prezidenta, zejména pokročilejšího věku, totiž reagovali agresivně, a ženy začali verbálně napadat.

Do situace se vložil i sám prezident, když upozornil, že každý má právo říct svůj názor.

Následně protestující vyzval, ať se vyjádří na mikrofon.

„Myslíme si, že hrubiánství, arogance a cynismus nepatří k úřadu prezidenta. Nesouhlasíme s jednáním Miloše Zemana, které systematicky pošlapává tradici svobody a demokracie, stojící na odkazu Tomáše Garigua Masaryka a Václava Havla. Jsme zásadně proti vaší zahraniční politice, která směřuje naši zemi na východ, mezi režimy porušující lidská práva, " řekla ve své řeči iniciátorka protestní akce Kateřina Mildnerová.

Prezident Zeman na Masarykově náměstí v Hranicích

Prezident Zeman na Masarykově náměstí v Hranicích. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Žádný dobytek vlajky nestrhával

„Když čínský prezident přijel do Velké Británie, královna jej povozila ve zlatém kočáře, a poté byly uzavřený významné hospodářské smlouvy mezi oběma zeměmi. Když přijel čínský prezident do USA, visely vedle sebe ve Washingtonu americké a čínské vlajky, a žádný dobytek vlajky nestrhával. Hainz Fischer i Francois Hollande nedávno navštívili Moskvu, a nikdo je neoznačuje za agenty Kremlu. Měřme tedy prosím stejným metrem," reagoval Zeman.

„Tuto akci iniciovala moje kamarádka. Žiju v Uherském brodě, ale pocházím z Hranic, tak když jsem zrovna tady, rozhodla jsem se zúčastnit, protože s Milošem Zemanem nesouhlasím. Myslím, že každý má právo slušně vyjádřit svůj názor," prozradila Lucie Kubišová, která Miloši Zemanovi také ukázala červenou kartu.

Většinové zastoupení na náměstí však měli umírnění příznivci prezidenta. K takovým patřil například Jan Langer z Drahotuš.

„Panu prezidentovi fandím a vážím si toho, že mě jako voliče nezklamal. Myslím, že naše republika může být ráda, že ho má. Jeho návštěvou Hranicka jsem osobně potěšen," řekl dvacetiletý student, ještě před příchodem prezidenta.

Stuha za lázně? Nevýhodný obchod

Po ukončení debaty došlo na zápis do pamětní knihy města, pověšení prezidentské stuhy a předání daru.

„Pokud měníte prezidentskou stuhu za lázeňský pobyt, tak se pro vás jedná o nevýhodný obchod, pane starosto," zažertoval prezident.

„Nicméně za sebe i za svou ženu děkuji. Pokud se mi tento pobyt podaří absolvovat, třeba pak budu moci odhodit i tuto hůlku," poděkoval.

Prezident se s plným náměstím rozloučil legendárním výrokem meteorologa Jána Zákopčaníka „Přeji vám krásný den a slunce v duši."

Poté se odebral na oběd s podnikateli Olomouckého kraje a následně odjel do nově vzniklých obcí na bývalém území vojenského prostoru Libavá.

David Král