VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Hradisku odkryli schránku s ostatky olomouckých knížat

V Klášterním Hradisku v Olomouci odkryli badatelé nedávno schránku s ostatky olomouckých přemyslovských knížat. Událost srovnatelnou s odhalením ostatků pražských panovníků popsal pro Deník historik umění a památkář Leoš Mlčák

18.10.2017
SDÍLEJ:

Velký sarkofág v kostele sv. Štěpána v Olomouci obsahuje dřevěnou schránku s ostatky olomouckých přemyslovských knížatFoto: archiv Leoše Mlčáka

V sakristii farního kostela sv. Štěpána na Klášterním Hradisku v Olomouci byly podle tradice uloženy ostatky zakladatelů tamního kláštera, olomouckých přemyslovských knížat Oty I. († 1087) a Oty III. († 1160) a jejich manželek Eufemie a Durancie, osmého olomouckého biskupa Jana III. († 1157) a premonstrátského opata na Hradisku Roberta I. († 1269).

Místo jejich uložení připomíná mosazná deska s rytým nápisem, přenesená z barokního mauzolea zakladatelů kláštera. Desku dal podle chronogramu zhotovit roku 1718 opat Benedikt Bönisch.

Benediktinský klášter na Hradisku byl založen roku 1077, následujícího roku bylo klášterní provizorium vysvěceno. Kolem roku 1151 byli benediktini na Hradisku vystřídáni proreformními premonstráty.

Klášter patřil až do svého zrušení za josefínských církevních reforem k našim nejvýznamnějším řeholním domům. V jeho vlastnictví byla velká část půdy na Moravě, což klášteru umožnilo vybudovat umělecky i architektonicky pozoruhodný komplex budov, k nimž patřil i významný poutní kostel na Svatém Kopečku.

Ostatkům zakladatelů věnovali benediktini i premonstráti velkou pozornost, což dokládá pieta, se kterou s nimi nakládali.

Po zrušení kláštera byly ostatky přeneseny do nově vniklého farního kostela sv. Štěpána, který byl jako bývalá kaple bezprostřední součástí kláštera a jako jediný si ponechal církevní funkci.

PO STOVKÁCH LET

Ostatky zakladatelů od doby jejich uložení do farního kostela sv. Štěpána zřejmě už nikdo nikdy neviděl, doklady o jejich reálné existenci totiž od této doby zcela chybí. Bylo proto nezbytné existenci těchto historicky mimořádně významných ostatků přímo na místě ověřit.

Na místě označeném pamětní deskou byla po souhlasu památkové péče ze zazdívky vyjmuta jedna z cihel a skrze vzniklý otvor provedena fotodokumentace dutého prostoru za zazdívkou.

Z nálezové situace bylo patrné, že za zazdívkou se nachází velký sarkofág v podobě neporušené cínové tumby, jež zřejmě obsahuje dřevěnou schránku s ostatky zakladatelů. Její existenci připomínají deníky premonstrátského kláštera.

V nejstarších dobách byly ostatky zakladatelů uloženy v klášterním kostele. Přechodně byly umístěny také v olomoucké katedrále, kam je roku 1434 dal přenést biskup Konrád III. ze Zvole.

Důvodem zřejmě bylo zničení hradiského klášterního kostela husity. Podle Mořice Kráčmera, který převzal datování od historika Bedy Dudíka, byly ostatky do katedrály přeneseny až roku 1492 a uloženy v kryptě pod oltářem sv. Václava.

O vrácení ostatků zakladatelů zpět na Hradisko usiloval neúspěšně už opat Jan Hiczko z Litovle (1497-1502) a po něm i opat Jiří Pavorin z Pavorinu (1594-1608), který dokonce dal pro ostatky zakladatelů Oty I., jeho manželky Eufemie a jejich vnuka Oty III. zhotovit tři kamenné figurální náhrobky, z nichž se dva, silně poškozené, dochovaly vezděné do zdi fary v Křelově.

ZPĚT NA HRADISKO

Záměr obou zmíněných opatů ale podle druhé knihy hradiských análů uskutečnil teprve roku 1617 opat Jiří Leodegarius (1612-1629). Přenesení ostatků mu umožnila stavba nového manýristického chóru katedrály sv. Václava, realizovaná v letech 1616-1618 z popudu kardinála Františka z Dietrichsteinu, během níž zanikl nejen předchozí gotický presbytář, ale také v něm se nacházející oltáře a starší krypty.

Ostatky byly uloženy na Hradisku v kryptě pod kapitulní kaplí Panny Marie Sněžné. Za okupace města a obsazení kláštera švédským vojskem byla schránka s ostatky zakladatelů násilím otevřena a jejich tělesné pozůstatky rozházeny.

Za opata Bedřicha Schinalia (1647-1656) byly ostatky roku 1650 posbírány a pietně vloženy do cínové schránky, která byla opět uložena v kryptě kapitulní kaple Panny Marie Sněžné, jež stávala až do roku 1692 na místě nynější konventní studny a jako jedna z mála klášterních staveb odolala devastaci kláštera za třicetileté války.

V pořadí 50. opat Alexej Worstius z Löwenthalu (1641-1696), který dal v letech 1674-1675 rozšířit klášterní kostel na Hradisku o nový chórový závěr, nechal pod starou boční kostelní věží v roce 1674 vybudovat kapli sv. Kříže a upravit ji na mauzoleum, jež bylo určeno k uložení a úctě ostatků zakladatelů kláštera. Sochařskou výzdobu symbolického náhrobku opat svěřil olomouckému sochaři Františku Zürnovi (1630-1717).

DŘEVĚNÁ TRUHLA

V roce 1696 byla za opata Norberta Želeckého schránka s ostatky zakladatelů otevřena a podrobena ohledání, aby byl zjištěn jejich stav a dána konventuálům možnost jejich prohlídky. Při předchozím ohledání v roce 1674 byly ostatky, dříve se nacházející ve vlhkém výklenku v kapli sv. Kříže, omývány horkým vínem a opět vloženy do své původní schránky z roku 1650.

K rozebrání potřebné části symbolického figurálního náhrobku zakladatelů byl 15. dubna 1696 z Olomouce povolán jeho autor, sochař František Zürn. Vyjmuta z něj byla cínová schránka se dvěma vnitřními zámky a v ní dřevěná tumba ovinutá černou látkou.

Na schránce byl nalezen špatně čitelný nápis, poškozený jeho čištěním, z něhož vyplývalo, že byla zhotovena roku 1650 za opata Schinalia. S pomocí P. Daniela, který ještě pamatoval uložení schránky roku 1674, byl nápis analistou kanonie Ambrožem Malderem s obtížemi rekonstruován.

Z cínové schránky byla vyjmuta dřevěná truhlice z jedlového dřeva zdobená na víku i po stranách malbami. Znázorňovaly Kalvárii, orlici jako znak přemyslovských zakladatelů kláštera, znak olomouckého biskupa a znaky prelátů.

Na čtyřech místech byla truhlice opatřena pečetěmi opata a konventu a byla k ní připevněna listina popisující osudy ostatků.

Protože ostatky byly shledány v dobrém stavu, bylo upuštěno od jejich tradičního omývání horkým vínem. Opraveny byly jen zámky a kování na tumbě a cínové schránce. Po vykonání zádušních obřadů v konventním kostele byly ostatky zavinuty do látky v barvě vosku s červenými jazýčky, truhlice opět zapečetěna a ostatky vráceny do mauzolea na původní místo.

NOVÉ MAUZOLEUM

Znovu byly ostatky ohledávány a opět vloženy do dřevěné truhlice zdobené malbami v roce 1718 při budování nového, modernějšího mauzolea v italském stylu. Dal ho zbudovat opat Benedikt Bönisch (1656-1721).

Na umělecké výzdobě mauzolea se podílel italský sochař Baldassare Fontana (1661-1733), olomoučtí sochaři Augustin Thomasberger (1676-1734) a Jan Sturmer, štukatér Antonio Ricca, olomoucký zlatník Kašpar Müller a vídeňský mramorář Johann Hagenmüller.

Po zrušení kláštera a jeho přeměně na vojenský špitál byla cínová tumba s ostatky z mauzolea přenesena do kaple sv. Štěpána a vložena do spodní části tubusu pravého točitého schodiště přiléhajícího k sakristii.

Místo uložení bylo připomenuto mosaznou deskou rovněž pocházející ze zaniklého mauzolea zakladatelů postaveného roku 1718 opatem Bönischem. Deska je dnes připevněna na stará dvířka a zavěšena na boční stěně sakristie.

MIMOŘÁDNÝ VÝZNAM

Nynější potvrzení existence ostatků olomouckých přemyslovských knížat a jejich manželek je mimořádně významné. Otvírá možnost jejich antropologického a genetického průzkumu, který může napomoci doplnit dosud známé poznatky zjištěné průzkumem přemyslovských knížat pohřbených v Čechách, u nichž již byly tyto analýzy s úspěchem provedeny.

LEOŠ MLČÁK

Autor: Redakce

18.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Rozvoz dokumentů Olomouc a okolí18 000 Kč

Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Odborný administrativní pracovník/ce v IT. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Kosmonautů č.p. 1288/1, Olomouc., Odborný administrativní pracovník v IT zabezpečuje odborné administrativní a organizační práce. Zajišťuje podklady pro činnost oddělení hlavního architekta., Požadujeme:, - SŠ nebo VŠ vzdělání ekonomického nebo IT směru,, - všeobecné znalosti a přehled v oboru IT,, - kladný vztah k IT,, - výborná znalost MS Office (včetně MS Visio),, - komunikativní znalost angličtiny slovem a písmem,, - znalost zákona o veřejných zakázkách výhodou,, - analytické myšlení, systematické a logické uvažovaní,, - pečlivost, zodpovědnost., , Nabízíme:, - práci na zajímavých projektech,, - získání nových zkušeností se špičkovými produkty,, - možnost kariérního růstu,, - flexibilní pracovní dobu,, - certifikované vzdělávání a jazykové kurzy,, - zaměstnanecké výhody (např. zvýhodněné volání, příspěvek do fitness centra, firemní akce, stravenky, sportovní volnočasové aktivity),, - různé možnosti stravování - místní restaurace v budově, kuchyňka s terasou pro vlastní stravu, okolní restaurace,, - moderní pracovní prostředí,, - mzdu dohodou (uvedená mzda je pouze orientační)., , Vhodné pro:, - absolventy SŠ nebo VŠ ekonomického nebo IT směru., První kontakt POUZE mailem.. Pracoviště: Tesco sw a.s., tř. Kosmonautů, č.p. 1288, 779 00 Olomouc 9. Informace: Monika Slovaková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka11 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka v kancelářích. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Hálkova č.p. 1194/22, Olomouc. Nástup dle dohody., Úvazek 6 hod./den. Pracovní doba od 11:00 hod. do 17:00 hod. Možnost přivýdělku za úklid dílny., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: K o o p r o n s. r. o. - pracoviště, Hálkova, č.p. 1194, 779 00 Olomouc 9. Informace: Daniel Jirka, +420 585 207 283.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel22 500 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka odborného výcviku se zaměřením na obor číšník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pasteurova č.p. 935/8a, Olomouc., Požadavky: vyučení s maturitou, min. 3 roky praxe v oboru číšník., Své životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Moravská střední škola s.r.o., Pasteurova, č.p. 935, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lenka Žižlavská, +420 602 585 912.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fandění českým hokejistům. Ilustrační foto
19

Hokej společně? Kde se v Olomouci bude fandit

Nehoda mezi Javorníkem a Travnou na Jesenicku.
10

Odlehlá cesta do hor předčí v počtu bouraček i dálnici

Buchta na sklonku kariéry piluje svou slabinu. Nechci nám to kazit, říká

Fanoušci měli ještě v živé paměti kuriózní vlastní gól z generálky proti Liberci, kdy mu míč po malé domů přeskočil nohu, a už jim Miloš Buchta brnkal na nervy znovu.

Konec mumlání. Olomouc vymění varovné sirény a tlampače

První a nejrychlejší cesta, jak varovat Olomoučany před nebezpečím, je přes rozhlas a sirény. Většina z nich už je však v dezolátním stavu a neplní svoji funkci, hlášení rozhlasu lidé nerozumí.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT