Ministerstvo obrany investovalo do technologie více než 32 miliony korun.
Ještě letos chce v armádním zdravotnickém zařízení v Olomouci podpořit další významnou investici – výstavbu oddělení dětské následné intenzivní péče.
„Pořídili jsme špičkový přístroj, který umožňuje nemocnici poslat dál na špici medicínské diagnostiky, již v Olomouci několik desetiletí praktikujeme," uvedl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.
„Našim lékařům umožní velmi dobré vyšetření jejich pacientů, a dostupné vyšetření. Pro naše pacienty, což je to nejdůležitější, znamená včasnou a přesnou diagnostiku," sdělil při dnešním slavnostním zprovoznění novinky v počítačové tomografii.
Multidetektorové CT vyšší třídy pro celotělovou diagnostiku nahradilo stávající CT přístroj, který radiologové doposud využívali.
Pacientům přinese nejen výrazné zkrácení doby na vyšetření, ale také podstatně nižší zátěž v porovnání s běžně využívanou výpočetní tomografií.
Při vyšetření počítačovou tomografií se prozáří lidské tělo rentgenovými paprsky, kdy se vytvoří jeho obrazy a vrstvové zobrazení pak umožňuje vyhodnotit případné změny v orgánech.
Schopnosti detektoru podle lékařů umožní rovněž daleko přesnější vyšetření zejména u pohyblivých orgánů.
Nové oddělení: dětská intenzivní péče
Nemocnice se ještě letos pustí do další významné investice: připravuje výstavbu oddělení dětské následné intenzivní péče.
Vznikne přebudováním stávajícího přízemního objektu a otevřít by se mohlo již ke konci roku 2016.
Nabídne celkem 14 lůžek a v případě volné kapacity bude připraveno hospitalizovat dětské pacienty z celé republiky.
„V České republice doposud neexistuje lůžkové oddělení, které by se komplexně zabývalo dlouhodobou intenzivní péčí o dětské pacienty a resort obrany chce vybudováním tohoto specializovaného pracoviště potvrdit, že vojenská medicína vždy stála na špičce poskytované zdravotní péče," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Ministerstvo obrany poskytne na výstavbu ojedinělého oddělení 75 milionů korun, část peněz vloží do projektu nemocnice.
„Vojenští zdravotníci jsou v rámci zahraničních misí stále více konfrontováni s potřebou ošetřovat dětské pacienty a získané zkušenosti z jednotky intenzivní péče pro děti jim umožní lepší osvojení této problematiky," připomněl ředitel nemocnice Martin Svoboda.