„Na úterý 28. října chystáme Horní náměstí změnit do podoby, která má evokovat období první republiky. Asi nejviditelnějším prvkem bude konstrukce, která má překrýt socialisticko-realistický orloj. Na konstrukci bude potisk s podobou orloje z předválečné doby. Vše pak vyvrcholí v 16 hodin, kdy přijede T. G. Masaryk na svoji oficiální návštěvu Olomouce,“ uvedl Jan Holpuch, náměstek olomouckého primátora.

Poslední tramvaj projela Horním náměstím téměř přesně před čtyřiapadesáti lety, 19. října 1954.

„Provoz začal v roce 1899 a to od vlakového nádraží směrem do centra a touto trasou se jezdilo až do roku 1954. Na Horní náměstí pak jezdila i tato vystavená tramvaj, kterou jsme dovezli z Brna. Je sice ve vlastnictví Dopravního podniku města Olomouce, ale protože tady nejsou vhodné prostory k jejímu uskladnění, tak je instalována v Muzeu Dopravního podniku města Brna,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

„Je to hezké, že to tady bude. Pamatuji, když tramvaje do centra ještě jezdily a nebylo by špatné, kdyby se sem vrátily. Vzpomínám, jak jsme jezdili a vyskakovali z tramvaje. V úterý se sem chystám, nenechám si to ujít,“ řekl Miloslav Pavlita z Horky nad Moravou na Olomoucku.

Prvorepubliková tramvaj je veřejnosti přístupná od středy až do 28. října a to od 9 do 17 hodin odpoledne.