Odborníci už od městské rady dostali za úkol zpracovat historickou analýzu výsadby stromů v centru.

Zajistit mají také nový právní rozbor autorských práv na současnou podobu Horního náměstí.

O tom, zda-li bude Horní náměstí i nadále kamennou plochou bez kousku vzrostlé zeleně a jejího stínu, nebo se jeho podoba změní, jednala v polovině ledna rada města Olomouce.

Ta se otázkou možné výsadby zeleně v historickém centru zabývala při projednávání petice Stromy na Horní náměstí.

Petice pohnula radnici k činu

„Na základě petice občanů je potřeba tuto otázku znovu otevřít. Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství proto ve spolupráci s útvarem hlavního architekta zpracuje zadání pro historickou analýzu stromů na Horním náměstí. Právní odbor zajistí právní rozbor problému autorských práv z pohledu aktuální legislativy,“ sdělila mluvčí města Radka Štědrá.

Iniciátoři petice, kterou loni během několika týdnů podepsalo téměř sedm tisíc lidí, jsou s postojem města spokojeni. Chtěli prý vyvolat diskuzi, dát věci do pohybu a to se jim podařilo.

„Víme, že vyřešit zeleň na Horním náměstí nebude jednoduchá záležitost. Občané však dali jasně najevo, že tam stromy chtějí a odmítají žít jen v betonu. Nedostatek zeleně je problém každé větší olomoucké ulice a většiny sídlišť. Všude ubývá stromů a nové se nesázejí, protože nejsou vyřešené inženýrské sítě,“ řekl člen petičního výboru a zároveň olomoucký zastupitel Stanislav Flek.

Architekti ani památkáři nesouhlasili

O výsadbě stromů v centru Olomouce se vede veřejná diskuse už několik let.

Proti tomuto záměru však v minulosti byli památkáři i autoři projektu na rekonstrukci Horního náměstí, kteří se odvolávali na autorský zákon a možné porušení jejich práv.

V dubnu 2008 si proto město objednalo právní rozbor.

„Z něj vyplynulo, že město je vlastníkem stavebních úprav Horního náměstí a má právo podle svého uvážení stavební úpravy měnit. Kvůli novému občanskému zákoníku, který platí od ledna 2014, je však nyní potřeba nový právní rozbor,“ dodala Radka Štědrá.

Odborníci už podle ní pracují také na strategickém dlouhodobém plánu péče o městskou zeleň.

Dokument má zahrnovat obnovu a rozvoj historických i okrskových městských parků, sídlištní zeleně a stromořadí.

Dlouhodobý plán péče o městskou zeleň by měl být hotový během letošního roku, počítá se s jeho prezentací a veřejnou diskuzí.

Pouta za "mobilní javory"

Vzrostlá zeleň se na Horním náměstí objevila v červnu 2008. Tehdy tam nechalo výstaviště Flora u příležitosti výročí 50 let květinové výstavy Flora Olomouc rozmístit 15 mladých javorů v mobilních nádobách.

Výstavišti pak kvůli „mobilní“ zeleni hrozila až stotisícová pokuta od památkářů, nakonec sankce dosáhla jen dvou tisíc korun.

Javory byly v říjnu 2008 vysazeny v Rožňavské ulici, vzrostlé stromy se ve větší míře už do centra města nevrátily.