V nižších polohách to zatím vypadá na sníh s deštěm.

Například vlekaři v Hlubočkách, kde na letošní zimní sezonu investovali do nového vleku, už nyní počítají ztráty kvůli nedostatku sněhu a lyžařů na statisíce korun.

„Středisko je v provozu. Dnes přijela první lyžařská školička, ale jestli budeme moci v příštích dnech pokračovat, to uvidíme,“ uvedl v úterý Michal Stojmenov z lyžařského areálu v Hlubočkách.

Nový vlek, do kterého společnost vloni investovala, jede jen díky tomu, že se provozovatelům areálu podařilo na Silvestra sněhovými děly vyrobit čerstvou pokrývku.

„Investovali jsme a návštěvnost minimální. Co ale čekat v takovém počasí?“ posteskl si Stojmenov.

Už nyní odhaduje, že středisko skončí v propadu proti průměrným tržbám.

„Dva miliony to budou určitě. Budeme rádi, pokud dosáhneme 50 procent obvyklých tržeb,“ obává se špatné sezony.

Paseka: Na lyžování to není

Stejně tak středisko v Pasece-Karlově doplácí na nedostatek sněhové pokrývky. Je závislé na přírodním sněhu a toho se na svah zatím sneslo maximálně do pěti centimetrů.

„Leží tady sníh, ale od včerejška je opět obleva. Na lyžování to není,“ uvedl provozovatel střediska nedaleko Sovince Antoník Kryl.

„Poslední roky je to hodně špatné. Nároky na vleky stále rostou a my musíme investovat. Bohužel vlek spustit nemůžeme, jelikož není sníh,“ dodal.

V Jeseníkách sníh, na Hané déšť

Meteorologové mají pro lyžaře dobrou zprávu. Ale jen pro ty, kteří se vydají do vyšších poloh.

„V Jeseníkách by mohlo ve čtvrtek napadnout kolem 20 centimetrů nového sněhu a teploty přes noc budou vyhovovat podmínkám pro umělé zasněžování,“ uvedla ostravská meteoroložka Eva Auxtová. Zároveň má však foukat silný vítr.

V nižších polohách Olomouckého kraje to vypadá na déšť.

„Ve čtvrtek a pátek spíše sníh s deštěm. Teploty budou během dne do pěti stupňů nad nulou a v noci klesnou ke třem pod nulou. Možná nějaký sníh chvíli vydrží i v nížinách,“ dodala meteoroložka.