Nadměrný náklad o délce 66 metrů, šířce šest metrů a hmotnosti 463 tun ve středu ve tři hodiny odpoledne vyjede od motorestu Zlatá křepelka.

Olomoučtí dopravní policisté ho budou po komunikaci R35 doprovázet až do Moravské Třebové.

„Souprava se bude pohybovat v pravém jízdním pruhu. Řidiči, kteří budou místem v uvedenou dobu projíždět, by měli dbát pokynů policie a pracovníků doprovodných vozidel," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Náklad bude okolo deváté hodiny večer odstaven před Moravskou Třebovou, kde zůstane do čtvrtečních ranních hodin. Pak pojede přes Moravskou Třebovou směrem na Litomyšl, Vysoké Mýto, Chrudim a Přelouč do Chvaletic. Tam by měl být odstaven v pátek okolo půl páté odpoledne.

„Dále náklad poputuje lodí po Labi do Hamburku, poté nevím, kam dál bude směřovat. Je to jeden z nejtěžších nákladů, který jsem zařizoval," řekl Deníku vedoucí transportu Pavel Kosina s tím, že celková trasa, kterou nadměrný náklad po silnici urazí činí přibližně tři sta kilometrů.

„Vyřídit takový převoz trvá v Česku šest měsíců až jeden rok. Měl se uskutečnit už v červnu, ale protože byly povodně, tak se odložil. Na cestě navíc musíme podepírat některé mosty opěrnými konstrukcemi," dodal trasař.

Obrovský kolos do regionu doputoval z Ostravy v úterý, projel Bělotínem, Hranicemi a kolem Lipníku nad Bečvou. U Velkého Újezdu najel na R35 a pokračoval na Olomouc.

Nákladní souprava převáží část lisu z vítkovických strojíren, který je schován pod modrou plachtou s logem strojírenské společnosti a světového giganta v oboru SMS Meer.