O pokácení lesního porostu v okolí Helfštýna rozhodli radní Olomouckého kraje, do jehož majetku tato středověká památka patří. Podle radních důvodem odlesnění je snaha zvýšit atraktivitu hradu.

Ochránci přírody to ale označili za hloupý argument.

„Silueta hradu zarůstá a ztrácí svou dominantnost v krajině. Důvodem požadavku na odlesnění je snaha o zvýšení atraktivity hradu,“ uvedl mluvčí Olomouckého kraje Tomáš Kocych.

Skácena by tak měla být plocha o celkové rozloze 1,41 hektaru. Zásah by se měl dotknout desítky let starých stromů rostoucích podél severní strany hradeb, z nichž převládá habr, lípa, javor, dub, jilm a jasan. Jejich výška se pohybuje v rozmezí od 15 do 30 metrů.

Odlesnění v navrhovaném rozsahu má zaručit zachování dlouhodobé viditelnosti na hrad a naopak výhled z památky do širokého okolí.

„Pokud má dojít k odkrytí hradu tak, aby byl naplněn požadavek na viditelnost z Moravské brány, bylo při provedených místních šetřeních konstatováno, že je nutné odlesnit vytypované lesní porosty v celém rozsahu,“ vysvětlil postoj krajských radních Kocych.

Ochránci přírody jsou ale jiného názoru.

„Myslím si, že kácet stromy kvůli zvýšení atraktivity hradu, je dost stupidní důvod. Jedná se přece o náš největší hrad široko daleko, který má tolik superlativ, že odlesnění, mu nemůže přidat na kráse, spíše naopak. Odlesnění může mít význam tak akorát pro majitele soukromých výletních letadel. Tento mohutný hrad je přece natolik dominantní, že nepotřebuje okolí vymítit. K němu si přece lidé vždycky cestu najdou,“ vyjádřil se Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody se sídlem ve Valašském Meziříčí.

Hrad má být dominantou Moravské brány

Správa hradu Helfštýna přijala informaci o kácení zhruba hektarového zalesněného porostu s rozpaky.

„O kácení se mluví už několik let. Vždycky jsme se snažili tento zásah oddálit. Blízkost lesa totiž nepůsobí památce žádnou újmu. Pokud by způsobovala například narušení statiky, to by byla záležitost zcela jiná,“ řekla vedoucí správy hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Podle náměstkyně olomouckého hejtmana Jitky Chalánkové požadavek na kácení stromů, vzešel od starostů obcí z okolí Helfštýna.

„Je pro mě obtížné se k tomuto kroku vyjádřit. Jsem samozřejmě odpůrce kácení stromů, ale pokud vím, tak v okolí hradu by se kácení týkalo hlavně náletových dřevin a zásah by nebyl tak razantní. Já ale v tomto případě nehraji žádnou roli. Jde totiž o výkon státní správy,“ uvedla Chalánková, která má na starosti rezort životního prostředí.

„O vykácení části lesního porostu usilujeme už delší dobu. Požádali jsme o to společně s dalšími starosty okolních obcí. Věříme, že půjde o citlivý zásah. I u veřejnosti ale panuje dlouhodobý názor, že by se měl hrad opět stát dominantou Moravské brány. V minulosti byl vidět ze širokého okolí daleko víc, teď už úplně mezi stromy zaniká,“ řekl k tomu lipnický starosta Miloslav Přikryl.