Mráz a sucho v minulých dnech poznamenaly i zemědělské porosty.

„Je sucho. Únor se pohyboval kolem dvaceti procent dlouhodobého srážkového úhrnu, na horách to bylo ještě horší, a v březnu v Olomouci zatím srážky dosahují desíti procent,“ uvedl Pavel Lipina, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

V Olomouci spadlo v únoru jen 4,5 milimetrů srážek, přičemž dlouhodobý průměr je 22,6 milimetrů.

„Například na Šeráku v Jeseníkách je dlouhodobý průměr v únoru 69 milimetrů a spadlo11,“ informoval Lipina. V horách ve středních polohách jsou vidět již jen pásy umělého sněhu na sjezdovkách.

Vláhy je podle klimatologů nedostatek. A bude. Na horách není téměř žádný sníh a nebude mít z čeho tát.

„Pokud nepřijdou vydatnější srážky, bude to problém. Pršet sice má ve středu a ve čtvrtek, kolem pěti milimetrů, ale pro to, aby se situace vylepšila, to je málo. Je potřeba, aby na jaře výrazněji zapršelo i proto, že tání sněhu bude při současné situaci bezvýznamné,“ sdělil klimatolog.

Řeky jsou po průměrem

Řeky jsou podle meteoroložky Šárky Maděřičové pod průměrem.

„Průtoky jsou v březnu od 17 do 80 procent normálu. Nejhůře je na tom Bělá, kde protéká právě zmíněných 17 procent,“ poznamenala.

Sucho se již začíná projevovat v krajině. Hasiči proto varují před vypalováním staré trávy. V minulých dnech již vyjížděli k několika případům. Naštěstí bez vážnějších škod.

Největší byla o víkendu v Dolanech, kde plameny lidem sežehly i okrasné tuje a opláštění plotu.

Ze sucha a střídání teplot mají obavy i zemědělci. Porosty jim poznamenaly holomrazy.

„Půda je vespod zmrzlá a povrch je suchý. Ozimy strádaly, staré listy od podzimu uschly. Bude záležet, jaké bude počasí dál, aby přišly nějaké deště. Půda bude rozmrzat a uvidíme, jak budou ozimy regenerovat,“ uvedl Jaroslav Navrátil předseda zemědělského družstva v Senici na Hané.

Zemědělci již začali set a v zemi mají polovinu ječmene. I ten by potřeboval více vláhy.

Pomoraví: Situace není kritická

Únorové a březnové sucho, o kterém hovoří klimatologové, zatím nijak neovlivnilo lužní lesy Litovelského Pomoraví. Ty ale letos zřejmě nedostanou obvyklou porci vody z tajícího sněhu.

„Teprve dochází k rozmrzání. Záplavy, podle toho, co je v Jeseníkách, se očekávat nedají. Situace rozhodně není nijak kritická, záleží, jaký bude další vývoj srážek. Větší problém by byl, pokud by tato situace nestala v květnu a později,“ sdělil Michal Servus, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.