Vedení nemocnice se snaží získat finanční zdroje na kompletní přestavbu této více než sto let staré budovy.

Řada oborů, včetně právě neurologie a gynekologie, by se poté mohla koncentrovat „pod jednou střechou", budova by přímo navazovala na chirurgický komplex s centrálními operačními sály vybudovaný na přelomu 20. a 21. století.

„V letošním roce nemá ministerstvo zdravotnictví k dispozici žádné volné investiční prostředky a podobné to bohužel bude zřejmě i v příštím roce," uvedl ministr Heger na setkání se zdravotníky.

Nemocnice tedy bude moci žádat o dotaci ze státního rozpočtu nejdříve v roce 2014.

Podle ředitele nemocnice Romana Havlíka se do opravené budovy přesunou zejména pracoviště, jejichž prostory už přestávají vyhovovat současným nárokům na péči o pacienty.

„Koncentrace většiny klinik do jednoho komplexu v srdci nemocničního areálu by přinesla větší komfort pro pacienty a byla by samozřejmě také ekonomicky a provozně výhodnější pro nemocnici," popsal ředitel FNOL Havlík.

Projekt přestavby nejstarší budovy nemocničního areálu počítá s náklady 1,7 miliardy korun pouze na stavební část.

Do objektu by se pak mohlo přestěhovat sedm samostatných klinik a další provozy. V objektu by mohli mít pacienti k dispozici přes tři stovky lůžek, na kterých by o ně pečovalo na šest set zdravotníků i nezdravotnického personálu.

VÍCE: Pavilon Franze Josefa: přestavba téměř za 2 miliardy