Pevnost tak opět zaplní dobová technika, vojáci, výstava historických dokumentů nebo ukázky boje.

„Rekonstrukci osvobození u nás na fortu pořádáme už popáté za sebou. Pro letošní rok jsme zajistili přelety sovětské stíhačky Jak 3. Na poslední chvíli se nám ale povedlo také účinkování německého tanku Tiger. Věříme, že fanoušci vojenské historie budou spokojení," lákal Jan Bednář, předseda spolku Fort Radíkov.

Fort se veřejnosti otevře v neděli od 9 hodin a mimo dobu bojových ukázek budou probíhat standardní prohlídky.

„Navíc bude k vidění i výstavka unikátních dobových dokumentů ze sbírek známého olomouckého sběratele Josefa Moši," pokračoval Jan Bednář.

Ti, kteří se o víkendu na radíkovskou pevnost vydají, se mohou těšit hned na dvě bojové ukázky, inspirované skutečnými událostmi při osvobozování Olomouce v květnu 1945. Uskuteční se ve 13 a v 15 hodin.

Desítky vojáků a partyzánů

Při bojových ukázkách bude na scéně víc než padesát dobově oblečených a vyzbrojených vojáků a partyzánů.

„Také se v provozu představí mnoho dobové techniky. Mimo jiné tank Praga AH IV, kubelwagen Kdf 82, kanon PAK 40 a jako zlatý hřeb bude při obou ukázkách útočit z oblohy Jak 3," popsal program předseda spolku Fort Radíkov.

Doplnil, že mimo dobu bojových ukázek majitelé zbraní a techniky představí svoje exponáty.

Základní vstupné na akci s názvem Rekonstrukce osvobození Olomouce v květnu 1945, je 60 korun, snížené 30 korun a rodinné vstupné vyjde na 120 korun.

Více informací nejen o nedělním programu zájemci najdou na www.pevnost-radikov.cz