V sobotu si zde přijdou na své především návštěvníci, kteří se zajímají o zpracování dřeva.

„Budou si moct vyzkoušet řezat kulatinu motorovou řetězovou pilou. Uvidí také, co dokáže křovinořez, a podle zájmu si ho budou moct vyzkoušet. Předvedeme činnost zahradního drtiče větví," vyjmenoval část sobotního programu Jan Bednář, majitel pevnostního objektu.

K dispozici bude také dřevěný terč pro házení nožem a sekerou. Na siláky a odvážlivce zde bude čekat kláda pro hod na dálku.

„Zmíněné klání je populární u kanadských dřevorubců," naznačil Jan Bednář.

Především pro děti organizátoři připravili špalek pro zarážení hřebíků jednou ranou kladivem.

Program vyvrcholí v neděli 18. srpna samotnou dřevorubeckou soutěží, kterou bude řídit mistr republiky v řezání motorovou pilou Jiří Vorlíček.

„Soutěžící čekají na dráze čtyři disciplíny – výměna řetězu na pile, odřezání ´kolečka´ na volně stojícím polenu, odřezání dalšího ´kolečka´ ruční pilou a štípání polena sekerou. Dopoledne proběhne první kolo a od jedné hodiny finálové kolo," prozradil podrobnosti Jan Bednář.

Před začátkem finále přítomní shlédnou dřevorubeckou show Jiřího Vorlíčka, který dokáže například za tři minuty vyřezat motorovou pilou z jednoho kusu kulatiny ptačí budku.

Házení sekerou i prohlídky pevnosti

Samotný Jiří Bednář má pro diváky připravenou vlastní atrakci.

„V rámci exhibice Jiřího Vorlíčka ukážu divákům, jak vytáhnu holou rukou hřebík o délce 20 centimetrů zaražený do poloviny ve špalku dřeva. Podařilo se mi to před několika lety, snad to zvládnu i teď," těší se organizátor.

Kdo má osvědčení na práci s motorovou pilou a chuť změřit síly s ostatními dřevorubci, může se přihlásit do soutěže.

„Zájemci se mohou registrovat nejpozději do nedělní desáté hodiny přímo na místě," přiblížil možnosti účasti v závodu organizátor.

Svoje umění předvedou i dřevosochaři, kteří budou z kusu dřeva modelovat pána jesenických hor. Dalším lákadlem bude házení dvoubřitou sekerou na terč.

K vidění bude výstava historických motorových pil, z nichž jsou některé i v činnosti. Po oba víkendové dny se budou konat standardní prohlídky celého fortu.

Návštěvníci se tak dostanou do unikátní, nedávno opravené chodby s názvem poterna.

Občerstvení je zajištěné a co víc, v neděli bude na fortu prvních 50 piv zdarma. Prohlídky objektu a Jesenický dřevorubec po oba dny začínají v 9 hodin.