For Model loni navštívilo 12 tisíc lidí, letos garantka výstavy Dagmar Maixnerová očekává podobný počet návštěvníků.

„Je to takový náš dlouholetý standard,“ řekla.

Návštěvníci se letos dočkají několika novinek. Například střelnice pro airsoft, která naváže na oblíbenou playzone v předsálí. Dalším novým lákadlem jsou 3D tiskárny.

„Zájemci o 3D tisk se o této moderní a čím dál oblíbenější technologii dozví více v přístavbě pavilonu B. Budou se moci na cokoliv zeptat odborníků a podívat se, jak tiskárna funguje v praxi,“ prozradila Maixnerová.

Letecké ukázky venku

Největším tahákem akce ovšem zůstává možnost vyzkoušet si jednotlivé modely na vlastní kůži. Ovládat závodní auto, náklaďák, bagr, vlak nebo dokonce letadlo je pro každého kluka sen, který si může splnit právě o tomto víkendu.

Děvčata možná dají přednost sbírce panenek, pohlednic, časopisů i knih v rámci 5. ročníku prodejní expozice hraček, stavebnic a deskových her. Její raritou bude sběratelský skvost v podobě památek na T. G. Masaryka.

Součástí víkendové akce jsou i ukázky různých typů letadel, jež se výjimečně přesunou do venkovních prostor.

Kromě klasických modelů budou vedle pavilonu A k dispozici také takzvaná házedla, která jsou atraktivní zejména pro děti. Na své si zde přijdou rovněž milovníci vojenské techniky.

Hvězdné války i historický vlak

Lákavou novinkou je sobotní návštěva Star Wars.

„Tento pojem drží už desetiletí a pořád baví malé i velké. Pozvali jsme skupinu Lion Base, dobrovolníky v doma vyrobených, přesto velmi kvalitních kostýmech, na jejichž nošení mají v tuzemsku výhradní právo. Návštěvníci se s nimi budou moci vyfotit a zpestřit si tak návštěvu For Model,“ doplnila mluvčí olomoucké Flory Michaela Nováková.

Program obohatí šifrované texty, tvoření s barevnými písky nebo loutkové divadlo.

Ani letos v souvislosti s výstavou modelů nepřijdou zájemci o jízdu historickým vlakem, který v Olomouci mezi Hlavním nádražím a Řepčínem pojede v sobotu.