Návštěvníci se mohou těšit i na ukázky práce hasičů či policie a nebude chybět ani seskok parašutistů či záchranářský vrtulník.

Pátý ročník akce Nadace Bezpečná Olomouc má dvojí zaměření. Především seznámit děti s tím, kde by na ně ve městě mohlo číhat nebezpečí a jak se mu vyhnout.

„Hlavním cílem našeho projektu je naučit děti všímat si více svého okolí, vytvořit si správné návyky při pohybu na silnici, vnímat dopravní prostředí, orientovat se v něm a chovat se bezpečn,“ řekl předseda správní rady Nadace Ivan Langer.

Druhá část projektu Bezpečná cesta do školy je už potřetí zaměřena i na rodiče. Představí jim různé možnosti trávení volného času a zájmové kroužky, do nichž mohou své ratolesti přihlásit.

Již dvacet minut po třinácté hodině budou moci návštěvníci výstaviště shlédnout ukázky seskoku paragánů.

„Čekáme, že nejvíce návštěvníky zaujme záchranářský vrtulník, jehož vybavení si budou moci prohlédnout, a také ukážky hašení, policejní auto a technika, jakou policisté používají,“ vyjmenoval některá z velkých lákadel tajemník Nadace Josef Kaštil.

Projektu se účastní i městská policie.

„Pro děti máme připravené kvízy, laserovou střelnici a možná bude k vidění i náš skútr,“ řekla mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková.

Hasiči zase předvedou něco ze své práce.

„Budou ukázky hašení a vyprošťování. A například ve stánku prevence si děti budou moci vyzkoušet masku, což je věc, kterou starší generace ještě znají ze škol, tu nejmladší generaci už ale tato zkušenost minula,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Z dalších ukázek stojí určitě za zmínku i cvičení se služebními psy. Kynologové by měli přijít na řadu krátce po půl čtvrté.

Do projektu se zapojily také olomoucké školy a centrum volného času. Díky tomu rodiče přímo získají přesné informace o tom, jaké kroužky pro děti jsou v Olomouci vůbec dostupné a zda by jejich potomky bavily. Akce je rozvržena na celé odpoledne, bude trvat až do sedmnácti hodin.

Program akce Bezpečná cesta do školy

KDY: v neděli 11. září od 13 do 17 hodin
KDE: v areálu výstaviště Flora Olomouc
KDO: pořádá Nadace Bezpečná Olomouc ve spolupráci s dalšími organizacemi

13.00 otevření areálu
13.10 oficiální zahájení
13:20 seskok parašutistů
13:30 představení Městské policie
13:40 Představení volnočasových aktivit v pavilonu H + ukázky ARIDA orient, Aysun – studio orientálních tanců, Taneční škola OLYMP
13:55 představení Policie ČR
14:10 Prezentace sdružení pro tělesně postižené APA VČAS – krátká ukázka paravoltižního jezdění na koni, hudební kroužek Yamaha Class, angličtina pro nejmenší Mortimer English
14:25 Představení Zdravotnické záchranné služby a přistání záchranného vrtulníku
14:40 Zápasnický klub Olomouc, Tai jiquan Shaolin Křelov, Vem Camará Capoeira
14:55 Představení Hasičského záchranného sboru
15:10 Ukázky hašení pomocí přenosných hasících přístrojů
15:20 Omega centrum – ukázka aerobicu, Taneční skupina SDG Snappy, Taneční škola Rytmus
15:35 Kynologové v akci – ukázky výcviku psů
15:55 Simulovaná autonehoda
16:10 Fiach bán/ irské a skotské tance, Středisko Khamoro pro etnické menšiny – taneční ukázka, Škola popového zpěvu
16:30 TŠ Lolas, TJ Dukla Olomouc, Olomoucká škola sebeobrany
17:00 Závěr

Zdroj: NBO