Přítomní u stánků porovnávali umění kuchařů tradičních i méně známých restaurací nejen z Olomouckého kraje, stejně jako nabídku regionálních výrobců a farem.

„Ochutnala jsem krémové chřestové rizoto s brzlíkem, teď se chystám na levandulový mousse, což je forma pěny. Gastronomie mě zajímá, v názvech jídel se orientuji, takže si to tady užívám," řekla návštěvnice Barbora Mlčochová.

Teplé počasí zájmu přálo, kromě stolků a zastřešených sezení hodně lidí využilo trávník před pavilonem G. Desítky stánků stály po jeho obvodu.

„Měla jsem smažené parmazánové rizoto plněné hovězím ragú a teď se těším na šneky. Líbí se mi, že tu jsou kvalitní podniky na jednom místě a nemusíme za nimi cestovat po městě nebo jinam," řekla mladá návštěvnice Katka, která přijela z Mohelnice.

Kromě šneků po burgundsku či šnecích šátečků mohli přítomní okusit například pochoutky z hmyzu.

„Lidé se chuti hmyzu bojí, ale je to psychická záležitost. Může chutnat po oříšcích nebo třeba po houbách. Připravit se dá potemník brazilský, cvrček nebo mravenci. Asi nejvíc se ale jí švábi," představil stále netradiční kuchyni zvanou entomofagie šéfkuchař Milan Václavík.

Potemníka lze jíst například na koriandru, s česnekem nebo s chilli. V polévce se dají hmyzem nahradit nudle. „Hmyz je potrava budoucnosti. Nejsou s ním spojené žádné energeticky náročné velkochovy jako třeba u dobytka," dodal šéfkuchař.

Představil se také michelinský šéfkuchař Roman Paulus, který vařil na hlavním pódiu. Přihlížejícím radil, jak na bazalkové pesto, ke kterému připravoval mořského vlka. Poznamenal ovšem, že někdy při prezentacích sáhne i po mnohdy opovrhovaném kaprovi.

„Učím Čechy jíst nejběžnější tuzemskou rybu. Výborná je například na asijský způsob," zmínil Roman Paulus.

Program pokračuje v neděli od 10 hodin. Divákům kuchaři předvedou mimo jiné recepty z Tvarůžkové cukrárny, molekulární show a jedním z hlavních lákadel bude duel šéfkuchařů Zdeňka Pohlreicha a Jaroslava Klára.