Letos sice hrozila řidičům komplikace, a to od Drahanovic, avšak do Náměště nakonec motoristé projedou. Budou však muset respektovat nižší rychlost.

„Letos poprvé po letech budou všechny cesty volné. Olomoucký kraj opravoval komunikaci od Drahanovic na Rataje a dnes, když jsem jela ze Slatinic, bylo to průjezdné. Je to bezvadné,“ uvedla v úterý starostka obce Marta Husičková.

„Jiné objížďky jsem nezaznamenala,“ podotkla.

Žádné uzavřené vozovky nehlásí ani krajští silničáři.

„Silnice do Náměště, které jsou v naší správě, jsou průjezdné. Na silnici druhé třídy mezi obcemi Rataje a Drahanovice je však mírné omezení kvůli obnovám krajnic po rekonstrukci komunikace. Je zde snížená rychlost,“ sdělil Radomír Všetička, vedoucí technicko-správního úseku Správy silnic Olomouckého kraje.

Podle jeho slov zprovoznění několik týdnů zcela uzavřené silnice úplně tak se Zahradou nesouvisí.

„Spolu s dodavatelskou firmou jsme se snažili o to, aby silnice II/448 byla průjezdná co nejdříve, a to nejen s ohledem na hudební festival, ale i kvůli ostatním řidičům,“ řekl Všetička.


VIDEO a FOTO
ZAHRADA 2009 S NOHAVICOU

Opravený amfiteátr i lavičky

Obec je připravená na ty, kteří na akci do Náměště přijedou autem ze kteréhokoli směru. Vyčlenila i parkoviště na některých loukách.

„Jednak na obecní louce a pronajatých od soukromého vlastníka. Změní se i dopravní režim,“ uvedla starostka.

Přípravy finišují po celé obci, která nechala opravit přírodní amfiteátr. V areálu se ještě vyspravují poslední lavičky, seče se tráva. Organizátoři navážejí mobilní toalety.

„S přípravami jsme ve finále. Vše bude včas hotové. Vypadá to, že počasí by mohlo vyjít velmi dobře, takže očekáváme rekordní návštěvnost,“ usmála se starostka.

Stanové městečko a cisterny piva

Návštěvníci se mohou těšit na tradiční zázemí ve stanovém městečku, kde najdou kromě občerstvení například stánky s hudebními nosiči.

„Chystáme se. Nejen tady dole v pivnici, ale i nahoře, kde budeme mít stánek. Budu mít cisternu piva,“ uvedl majitel pivnice U Sladovny.

I místní lidé se připravují na hosty. Někteří se s vyznavači folkového žánru spřátelili a jezdí k nim roky.

„Například ke kolegyni ze zastupitelstva jezdí lidé ze Slovenska. Za ta léta se vytvořily mezi lidmi vazby,“ poznamenala starostka.

Daniela Tauberová, Veronika Kolesárová