„Aktuální situace je taková, že máme převahu starších dárců a prvodárci nám chybí. V naší databázi je zhruba okolo osmi tisíc dárců, nicméně nám dárců nepřibývá tolik,“ uvedla Dana Galuszková, primářka Transfúzního oddělení olomoucké Fakultní nemocnice.

„Každá akce, která nám prvodárce navýší je dobrá, a vždy ji vítáme. Teď je deset hodin dopoledne a na Transfúzním oddělení darovalo sedm prvodárců, což je už teď velmi úspěšné. Loni jsme měli sedm set prvodárců, což je zhruba dva denně, tak už teď můžeme říct, že je tato akce úspěšná. Protože prvodárců je třikrát tolik než v běžném dnu,“ doplnila primářka oddělení.

Celkem pak včera Transfúzní oddělení navštívilo osmdesát čtyři dárců, z toho jedenáct lidí darovalo poprvé. K těm patřil i dvacetiletý Michal Čása z Olomouce.

„Viděl jsem kampaň a darovat krev, mi přijde jako dobrá věc. Můžu tím někomu pomoct. Strach jsem z toho moc neměl, spíš to byl zvláštní pocit, nevěděl jsem, do čeho jdu,“ uvedl mladík s tím, že na oddělení není určitě naposledy.

Čtvrteční den, však nebyl jediným, kdy mohli lidé darovat krev.

„Odběry krve se tady konají každý den dopoledne a ve čtvrtek pak až do 16 hodin. Kdokoli tak může kdykoli přijít. Může si přečíst na internetu, jaké jsou zdravotní předpoklady, tedy že má člověk být v zásadě zdravý ve věku 18 až 65 let a pak už nic nebrání tomu, aby přišel,“ doplnil prezident České červeného kříže Marek Jukl.