O tom, že se nyní cítí lidé, kteří žijí na sídlišti Černá cesta bezpečněji nepochybuje ani matka jednoho z napadených školáků Zuzana Čtvrtlíková.

Policejní hlídky i strážníci jsou v této lokalitě vidět několikrát za den.

„Hodně se to zlepšilo. Když se bavím s ostatními lidmi, tak to vnímají pozitivně. Určitě tady teď není ani tolik vykradených vozidel. Loni nám auto vykradli třikrát. V posledních týdnech takových případů díky posíleným hlídkám nepochybně ubylo," míní Čtvrtlíková.

Sama potvrdila, že měsíc po útoku na jejího syna se už o své blízké nebojí.

„Nebojím se ani o sebe. Když jsem tehdy veřejně vystoupila v médiích, tak se mě lidé ptali, jestli o sebe a o rodinu nemám strach. Tím, že město na nic nečekalo a hned sem poslalo strážníky a policisty, se tady opravdu cítíme lépe," dodala Čtvrtlíková.

To, že se obyvatelé Černé cesty v posledních několika týdnech cítí bezpečněji je také hlavní důvod, proč nakonec upustili od sepisování petice.

Potvrdil to také další místní obyvatel Radek Alexa.

„Petice byla tehdy to první, co nás napadlo. Obávali jsme se, co se tady pak bude dít, když došlo k tak brutálnímu útoku mezi kluky, co ještě chodí na základní školu. Tím, že tady městská i republiková policie situaci stále monitoruje proto zatím není důvod sepisovat petici a požadovat další zvýšení bezpečnosti. Opatření, která jsou teď, jsou dostačující," řekl Alexa.

Sobotní pochod? Nikdo o něm neví

Někteří občané z Černé cesty mají podle něj obavy spíše ze shromáždění nebo pochodu, který by měl proběhnout v sobotu 26. května v odpoledních hodinách.

„Jen se o tom mezi lidmi mluví, není to nic oficiálního a vůbec nevím, kdo by to vlastně měl pořádat," poznamenal Alexa.

Oficiálně pořadatelé nenahlásili svou akci na olomouckém magistrátu ani na policii.

„Pokud není na radnici žádná akce předem nahlášená, nemůžeme ani spekulovat o tom, kudy povede trasa nebo kde a kdy v sobotu dojde ke shromáždění občanů. Policie je však na základě informací z internetu připravena na operativní řešení situace pokud by došlo k nějakým velkým srocením či střetům ve městě. Máme v záloze posily a to i z řad městské policie. V případě potřeby jsme schopni okamžitě zasáhnout, aby nedošlo k ohrožení zdraví a životů občanů či jejich majetku," ujistila Michaela Sedláčková z olomouckého policejního ředitelství.

Pokus o ublížení na zdraví a přestupek proti soužití

K přepadení dvou třináctiletých mladíků došlo na sídlišti Černá cesta 26. dubna kolem sedmé hodiny večer. Chlapce napadl nezletilý školák. Způsobil jim zranění, která si vyžádala ošetření v nemocnici a několikadenní domácí léčení.

Olomoucká policie hned následující den zajistila všechny účastníky incidentu a vyloučila rasový, loupežný a majetkový podtext.

Policisté případ vyšetřují jako trestný čin ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a vzhledem k věku útočníka spolupracují také s oddělením sociální prevence olomouckého magistrátu.

Další fyzický útok se na Černé cestě stal v neděli 6. května večer. Šestnáctiletou dívku tam oslovila mladá žena a chtěla po ní peníze. Když jí je nedala, udeřila ji do obličeje.

Dívka utrpěla lehká zranění, která jí ošetřili lékaři ve vojenské nemocnici. Tento incident policie vyšetřuje jako přestupek proti občanskému soužití.