Za to se na ně motoristé mračí. Dopravním značením je totiž nutí odstavit auto na placené ploše na okraji obce.

To zase pociťují místní živnostníci v podhradí, kam se polovina turistů vůbec nedostane.

„Šedesát korun,“ vyhrkl muž na posádku, sotva paní Jana z Olomouce stáhla okénko auta. Jela s neteří na Bouzov. Na motokáry pod hradem.

„Nepozdravil, nezeptal se, kam jedu. Prostě zaplať, jinak se otoč,“ popisovala zážitek z nedělního odpoledne, když se v Bouzově vydala na první odbočce vlevo směrem k hradu.

Půl milionu ročně pro obec

Zhruba ve stejnou dobu jel starosta Bouzova Marcel Chmelina na schůzi rybářů. Na obecním parkovišti vyhrazené pro vozidla s povolením obecního úřadu pro služební vozidlo nenašel místo.

„Dopravu musíme usměrňovat. Auta by byla všude a občané by nás z kůže,“ vysvětloval značení omezující parkování v Bouzově.

„A jak vidíte, ani to nepomáhá,“ poukazoval na plné obecní parkoviště na povolení.

Dva pohledy na víkendové přívaly motorizovaných návštěvníků Bouzova.

Centrální parkoviště je kousek od národní kulturní památky, sportovního areálu a zábavního parku s motokárami.

Obecní rozpočet obohatí každoročně o půl milionu korun.

„Je to jediný příjem, co z hradu máme. Náklady obce na úklid a údržbu spojenou s turistickým ruchem nejsou malé,“ poznamenal Chmelina.

Pod Kosířem 10 Kč za hodinu

V Čechách pod Kosířem platí motoristé 10 korun za hodinu. I tam dopravní značení nutí řidiče, aby dojeli na placenou plochu pro 200 aut na okraji obce.

„Dokud nebylo, motoristé velmi znepříjemňovali život místním, protože auta stála všude. I ve vjezdech. Nyní, když se to stane, místní se obrátí na policii a řeší se to. Historickému centru obce, okolí zámku, kostela a fary, se tím hodně ulevilo,“ vysvětloval starosta Milan Kiebel.

Helfštýn: parkovné pro obec

Pod Helfštýnem se taky platí a na komunikaci z obce je značení upozorňující na možný odtah vozidla.

Parkoviště, stejně jako to v Čechách pod Kosířem, provozuje obec.

„Z výnosu hradíme úklid, likvidaci odpadků, údržbu ploch kolem hradu. Dopravu je potřeba usměrnit,“ uvedl Josef Vaculin, starosta Týna nad Bečvou.

Starostové se shodují, že soužití s nejvyhledávanějšími turistickými cíli, je náročné a má stinné stránky, ale taky plusy.

Památky dávají místním pracovní příležitosti, aktivnější obyvatelé se pouštějí do podnikají ve službách.

„Ty se zlepšují. Modernizovalo se a zkvalitňovalo,“ hodnotil starosta Čech pod Kosířem, kam vloni přijelo na 50 tisíc lidí.

Nová restaurace i ubytování

V Bouzově otevřela nová restaurace Levandulová zahrádka u parkoviště a na návsi v podhradí obchod se suvenýry.

„Mají obdiv, protože jde o sezonní podnikání s nemalým rizikem. Viděli jsme to, když jsme chtěli pronajmout obecní vinárnu. Do výběrového řízení se nepřihlásil nikdo, až ve druhém kole jsme se domluvili se zájemkyní, která by měla brzy otevřít,“ popisoval Chmelina.

Provozovatelé nové Prodejny pod hradem na návsi v Bouzově připravují nové ubytovací kapacity.

„Snažíme se. Ubytování bude i s parkovištěm, takže hosté nebudou muset řešit zákazy. Ubytují se příjemně s vyhlídkou na hrad,“ sdělil Andělín Mik, jehož partnerka má obchod a chystá penzion.

„Podnikat sezonně je náročné, navíc polovina turistů se do podhradí vůbec nedostane, protože zaparkují u hradu a využijí nabídku tam,“ poukázal, jak se obrana místních promítá do nevýhody pro podnikatele.