Vinu dávají správci hradů hospodářské krizi i rozmarům počasí. Účet za letošní sezonu však není konečný – dopíší jej až návštěvníci, kteří přijdou na speciální předvánoční akce, na něž památky lákají.

Přes pokles návštěvníků a tím i tržeb o 938 tisíc korun však není podle představitelů olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), pod něž většina památek patří, nijak dramatická.

„Na začátku sezony jsme se obávali opravdu výrazného poklesu, očekávali jsme propad až přes deset procent. Naštěstí situace není zdaleka tak napjatá a s výsledkem jsme proto poměrně spokojeni,“ zhodnotil aktuální čísla ředitel NPÚ Pavel Konečný.

Nejvýraznější úbytek návštěvníků zaznamenal Bouzov.

Celkově zavítalo na památky o 8293 lidí méně než loni, z toho 7349 jich nedorazilo právě na pohádkový hrad spojovaný s princeznou Jasněnkou a létajícím ševcem.

„Největší problém s návštěvností jsme měli v květnu kvůli počasí. Oslovili jsme proto základní a střední školy a setkali jsme se s velkým zájmem. V září ale bohužel opět návštěvníků ubylo,“ popsala Zuzana Šulcová, kastelánka hradu Bouzov, který bude v prosinci lákat návštěvníky na vánoční atmosféru živého betlému.

Jánský vrch hlásí nárůst

Naopak výjimku tvoří zámek Jánský Vrch, kam přišlo oproti loňsku o více než osm set lidí více. Nárůstu může památka vděčit zejména polským turistům, u kterých se těší stále větší oblibě.

„Snížila se nám naopak návštěvnost kulturních akcí, na které přicházejí zejména lidé zokolí. Je znát, že je u nás vysoká nezaměstnanost a lidé nemají moc peněz. Proto jsme se zaměřili jen na osvědčené akce,“ řekla kastelánka zámku Kateřina Danielová, která pozvala na vánoční trhy.

Nejen na adventní akce ovšem lákají hrady a zámky v necelých dvou měsících, které zbývají do konce roku. Hrad Šternberk chystá už na přespříští týden výstavu o pozapomenutém a přitom pro region významném knížecím rodě Liechtensteinů.

Vedle přízně návštěvníků památky bojují i o finanční prostředky na opravy svých mobiliářů. Pomoci by jim v tom měly jednotné internetové stránky, které budou zobrazovat ty nejpotřebnější historické cennosti, které je třeba restaurovat.