„Auta stojí podél cesty pořád, a to je parkování pouze na povolení obecního úřadu. Stejné je to u Hrušky. Než aby všichni vyjeli nahoru na parkoviště, tak hledají místa po obci, aby ušetřili,“ ukazuje senior na auty zaskládaná parkovací místa podél příjezdové komunikace.

„Na náměstí stojí tak, že nemůžu vjet do dvora,“ dodal.

Zámek v Čechách pod Kosířem.
Zoo, Bouzov, Čechy či Poštovní štola? Památky berou turisté útokem

Podle starosty Bouzova Zdeňka Foltýna nepřináší letošní davy turistů obecní pokladně nic navíc.

„Vnímáme, že lidí jezdí stále více, že se život vrátil do normálních kolejí, což je moc dobře, ale pro obec je to v důsledku spíše zátěž,“ reagoval.

„Problém jsou auta a nepořádek. V pátek uklidíme odpadky a v pondělí, když opět svážíme nádoby, je to hrůza. Tím, že je návštěvníků hodně, přibývá i odpadu,“ dodal.

I když obec vlastní parkovací plochu a sklípek, na příjmech obecní pokladny davy turistů nepozná. Na tyto služby si najala provozovatele.

„Nájem je stanoven bez ohledu na to, kolik lidí přijede. Letos jsme jim tři měsíce kvůli covidu odpustili,“ poukázal Foltýn.

Petrovy kameny v národní přírodní rezervaci Praděd. 12.srpna 2020
Na Pradědu je to jako na Václaváku, Petrovy kameny mají ochranku

Služby roky stejné

Služby jsou v Bouzově roky stejné. Novinka, která by obohatila cestovní ruch, nepřibyla.

Podle místních podnikatelů je v lokalitě problém turisty zdržet a přimět je, aby utráceli.

I když Bouzovsko nenabízí jen pohádkový hrad, ale také krásnou přírodu, jeskyně a nedalekou výrobnu tvarůžků s unikátním muzeem.

„Sezona je špatná. Ubytování? Situace je nejhorší za sedm let,“ hodnotil Petr Horák.

„Lidé nepřenocují, neužijí si krásného Bouzovska, ale nahrnou se do obce mezi jedenáctou a čtvrtou hodinou, kdy zažíváme obrovský nápor. Rychle si prohlédnou hrad, sní oběd a zmizí. V restauraci dokonce někteří hosté tlačí na to, aby jídlo bylo na stole za 10 minut, protože spěchají – o dovolené,“ popisoval provozovatel Hotelu Bouzov.

Ilustrační foto
Populární festival Banát míří do Rychleb. Vypraví vlak, veze přes 20 kapel

V pondělí a úterý má ve vyhledávaném podniku v podhradí zavřeno. Celotýdenní provoz restaurace se podnikateli nevyplatí.

„Lidé se podívají na památku a odjedou. Klientela, která byla dříve, ta letos není. Zájezdy nejsou v takové míře jako dříve. A lidé taky zřejmě kvůli koronakrizi začali více šetřit. Abych měl otevřeno po celý týden, musel bych zaplatit ještě jednu směnu, a na to se letos bohužel nevydělá,“ popsal podnikatel a dodal, že v letošním roce v Bouzově kvůli koronaviru odpadly dvě velké akce Hrady.cz a Balóny nad hradem.

Na hradě větší nával než loni

Větší tržby během letošních prázdnin nepozoruje ani stánkař, který nabízí suvenýry u vchodu do hradního areálu.

„Přes prázdniny jsem tu od 9 do 18.00 hodin. Prodej nějaký je, ale nárůst proti průměru z minulých let ne. Lidí je více, ale neutrácejí tolik, zřejmě šetří,“ hodnotil Ladislav Kunčar.

Hrad Bouzov během července navštívilo přes 27 tisíc turistů - o tisíc lidí více než první prázdninový měsíc v předchozích dvou letech.

„V srpnu je zájem také velký, což nás moc těší,“ hodnotila bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová.

Ilustrační foto.
Olomouc přes noc? Volných míst je dost. Na horách mají plno