„Patříme k oblastem s jedním z největších napadení kůrovcem. V České republice se jedná o celkem sedm krajů. Moravskoslezský kraj už má víceméně po starosti, jelikož má lesy v podstatě sežrané úplně a teď se kůrovec přesunul k nám. Musíme doufat, že se nedostane do vyšších poloh,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Obrovské škody páchá kůrovec v Nízkém Jeseníku, na Olomoucku nejvíce postiženou oblastí je Šternbersko, kde jen Lesy ČR odhadují letošní kalamitní těžbu na 350 až 400 tisíc metrů krychlových dřeva – obvyklý roční plán je pod 100 tisíc kubíků.

Těží nejen škůdci narušené dřevo, ale polomy po vichřicích. Jen v březnu zde Lesům ČR vichr shodil 150 metrů krychlových dřeva, převážně smrku.

„Z 95 procent to již máme zpracováno. Do toho zpracováváme souše – kůrovcovou hmotu,“ informoval Jiří Sládek, šternberský lesní správce Lesů ČR.

Paseka u Radíkova. V boji s kůrovcem lesníci prohrávají. FOTO: Deník/Daniela Tauberová

Co vysadit? A co ne?

Kalamitní štáb jednal s lesníky o obnově lesa, struktuře sadby a nedostatku kvalitních sazenic.

„Je přísně stanoveno, jaký druh smrku může ve kterém místě růst. Jedním z řešení je povolení výsadby sazenic, které jsou druhově smrky, ale jsou z jiného místa a z hlediska lesního systému do této lokality nepatří,“ popisoval recepty Okleštěk.

Přejezd ve Střeni, na kterém se SŽDC snaží vyladit světelnou signalizaci a závory.
Závory dole cuchají lidem nervy, na přejezdu ve Střeni zbytečně riskují

Příliš krátká doba pro výsadbu

Lesy ČR mají podle Sládka komplexní víceleté smlouvy, takže nepocítily skokový nárůst cen sazenic, s nimiž se museli pro letošní výsadbu vypořádat menší vlastníci lesa, například obec Kozlov u Vojenského prostoru Libavá, kde kůrovec a vichřice zlikvidovaly polovinu lesa. Sazenic však na Šternbersku zasadily méně proti plánu.

„Byly zvýšené požadavky vojenských lesů a obcí a tak jsme na jaře zasadili méně, než jsme potřebovali. Sazenic byl nedostatek, ale také prudký přechod ze zimy do léta způsobil, že doba vhodná na zalesňování byla hodně krátká,“ vysvětloval Sládek.

Těžba kůrovcového dřeva komplikuje výlety turistům.
VIDEO: Kvůli kalamitě mizí stromy i se značkami. Turisté bloudí

Čeká se třetí generace kůrovce

Od kritického roku 2015 měl lýkožrout v oblastech Nízkého Jeseníků každoročně tři generace za letní sezonu - obvyklá byla doposud dvě rojení. Letos mu opět počasí přeje a podle dlouhodobé předpovědi meteorologů hrozí, že by se mohl zopakovat rok 2015.

„Je téměř jistota, že bude třetí generace kůrovce. Někteří odborníci se obávají, že pokud bude stejné počasí pokračovat i nadále, může se stát, že přijde i čtvrtá generace. To by už byl skutečně velký problém, mohlo by dojít ke znehodnocení všech zasažených lesů až na čtyřicet let,“ sdělil Okleštěk po prvním jednání kalamitního štábu.

Ten také řešil možnost skladování dřeva na zemědělských pozemcích, kde hejtmanství přislíbilo jednání s ministerstvem, aby hospodáři nepřišli o dotace.

„Budeme také jednat s ministerstvem zahraničí kvůli pracovníkům, aby dostali víza a mohli tady pracovat, budeme jednat s ministerstvem zemědělství právě kvůli dotacím, které v lokalitách mohou být uplatněny. Samozřejmostí je spolupráce s ministerstvem životního prostředí. A také ministerstvo pro místní rozvoj kvůli silnicím. Budeme hledat podporu pro opravy silnic, které budou z důvodu nadměrné těžby a vyvážením dřeva z lesů zničeny,“ vysvětloval Okleštěk s tím, že další zasedání kalamitního štábu plánuje na počátek srpna. (lub, tau)

Lávka přes Moravu u Bristolu už slouží chodcům. Cyklisté musejí sesednout z kola
Lidem vadí randál na dočasné lávce, způsobují jej neohleduplní cyklisté