Rekonstrukce Androva stadionu v souvislosti s pořádáním mistrovství Evropy do 21 let v příštím roce a areálu v Řepčíně, kde vznikne tréninkové centrum pro mládež, už fakticky začala.

Návštěvníků zbývajících domácích zápasů v podzimní části sezony se však výrazněji nedotkne.

Po sobotním druholigovém zápase Sigmy s Vlašimí a nedělním třetiligovém utkání rezervy se Slováckem se vystěhují ze svých šaten fotbalisté a dojde na bourací práce. Zbytek stálého osazenstva, kromě prádelny, už tribunu vyklidil.

Dostavěno má být 
v lednu

Hotovo by mělo být podle přání UEFA nejpozději v lednu příštího roku.

Úpravy potkají hlavně sociální zázemí západní tribuny.

Novináři a fotoreportéři se dočkají prostornějšího tiskového střediska. Pod střechou tribuny vyroste prosklené televizní studio s výhledem na trávník.

„Vše vychází z požadavků UEFA. Inspektoři mají jasné představy a dozorují, aby absolutně všechno odpovídalo jejich předpisům. Ať už je to třeba samostatný přístup do společenských prostor, sociální zázemí pro aktéry utkání nebo servis pro média," řekl Jaromír Gajda, předseda spolku SK Olomouc Sigma MŽ, který je přibližně třetinovým akcionářem klubu.

Fanoušci, kteří navštíví zbývající čtyři domácí utkání Sigmy proti Vlašimi, Kolínu, Pardubicím a Varnsdorfu, však během přestavby o svůj komfort nepřijdou.

„Diváků se rekonstrukce nijak nedotkne," potvrdil Gajda.

Šatny pro ligu v tělocvičně

Stěhovat se tedy budou muset především fotbalisté, kteří proti Vlašimi zřejmě naposledy využijí svoji kabinu. Pak najdou zázemí v nedaleké tělocvičně.

„Druhá liga se ale hraje, jak jsem poznal, i v mnohem horších podmínkách," pousmál se Gajda.

Po dokončení rekonstrukce se stadion při pohledu zvenku mírně rozšíří směrem do Legionářské ulice.

Hlavní vchod do stadionu se posune na střed hřiště, tedy o kus dál ve směru od restaurace Gól.

Té, stejně jako například prostor pro VIP, se rekonstrukce týkat nebude.

„Peníze z dotace nemohou jít do komerční sféry a je to velmi tvrdě kontrolováno. Proto je investorem spolek, tedy nestátní nezisková organizace," vysvětlil Gajda.

Cena? Necelých 
70 milionů

Peníze dostane z veřejných finančních zdrojů, zejména z ministerstva školství. Rekonstrukce na Andrově stadionu by měla stát 35 milionů korun (bez DPH).

V součtu s rekonstrukcí tréninkového areálu v Řepčíně se částka vyšplhá téměř na dvojnásobek. Odhadovaná cena je 69 milionů korun.

V Řepčíně, kde má vzniknout špičková mládežnická akademie Sigmy, by se mělo začít pracovat zhruba do dvou týdnů.

Nového zázemí se dočkají hráči i diváci mládežnických utkání.

„Stará tribuna se lidově řečeno vykuchá a dovnitř se vestaví nové zázemí se šatnami, koupelnami, prádelnou nebo klubovnou," prozradil Gajda.

Jedno hřiště v Řepčíně také dostane umělé osvětlení.

„To je také požadavek od UEFA. Třeba Španělé jsou totiž prý zvyklí trénovat i hrát ve 22 hodin," doplnil Gajda.

Dodavatelem stavby je firma GEMO, která zvítězila ve výběrovém řízení. Právě kvůli jeho průtahům ale nabrala rekonstrukce hned na začátku nepříjemný skluz.

„Ze strany neúspěšného uchazeče byla podána námitka kvůli jeho vyloučení ze soutěže a posléze i návrh na vydání předběžného opatření, aby zadavatel nemohl uzavřít smlouvu o dílo s vítězem soutěže, což znamenalo zdržení tří měsíců. Nakonec ale všechno dobře dopadlo," uvedl Gajda.

Průtahy s výběrovým řízením

Zhruba tříměsíční skluz by však neměl způsobit vážnější potíže.

„Původně měly začít práce hned po červnovém reprezentačním zápase s Rakouskem. Počítali jsme s tím, že by stavba probíhala po ohniscích a tolik by nezasáhla do našeho provozu. Takhle jsme ale museli vystěhovat fakticky celou tribunu, aby stavba mohla proběhnout tzv. proudovým způsobem. Se zhotovitelem stavby máme projednáno, že vše stihneme," uvedl Gajda.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let se v České republice bude konat v červnu 2015. Hrát se bude na dvou stadionech v Praze – na Letné a v Edenu – za moravská dějiště pak byla vybrána Olomouc spolu s Uherským Hradištěm.

Účastníci šampionátu budou známí po odehrání baráže v polovině října. Los turnaje je na programu začátkem listopadu v Praze.