Po čtyřech letech se na festival vrací slavný evoluční biolog Richard Dawkins. Podle jeho slov se pro něj Olomouc stala speciálním místem, a i když už do zahraničí přednášet nejezdí, udělá výjimku a pro české publikum připraví novou přednášku.

Svět seriálových Vikingů představí sám jeho tvůrce Michael Hirst. S ním přijede i jeho dcera, herečka Georgia Hirst, která v seriálu ztvárnila roli Torvi. Hold české egyptologii vzdá i egyptský Indiana Jones, Zahi Hawass.

Ten je jedním z nejslavnějších archeologů a egyptologů a je oceňován nejen za svou odbornou činnost, ale také za popularizaci archeologie a vědy jako takové.

HLAVNÍ TÉMA: MÝTUS

Organizátoři zdůrazňují, že odkrývat mýty a přijít na kloub pravdě se snaží každý rok. Letos se však mýtus stane všudypřítomným, bude totiž zastřešujícím tématem celého programu i samostatnou sekcí. Ta se zaměří na principy fungování mýtů a jejich vliv na lidské vnímání světa, ale představí i nové poznatky a zajímavosti z mytologií zrozených s prastarými civilizacemi.

STO LET EGYPTOLOGIE

AFO54 bude ročníkem výročí a poct. Česká egyptologie, která má celosvětové renomé, letos oslaví 100. výročí a nestane se tak nikde jinde než právě na AFO. Kromě archeologa a egyptologa Zahiho Hawasse přijede také Mostafa Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady egyptských památek. Společně s nimi oslaví toto výročí přední čeští egyptologové mezi nimi samozřejmě i profesoři Miroslav Verner a Miroslav Bárta.

PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI

Dalším důležitým výročím je 50 let od prvního přistání na Měsíci. Posádka Apollo 11 vstoupila na měsíční povrch 20. července 1969 a následovalo ji několik dalších misí.

Právě Měsíc bude jednou z tematických programových sekcí letošního ročníku. Návštěvníci se mohou těšit na výběr dokumentárních i fikčních filmů s měsíční tématikou, za spolupráce s Hvězdárnou Brno vznikne debatní panel, který představí minulost i budoucnost výprav na Měsíc a o své zkušenosti se podělí i kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.

Kromě vlastního dramaturgického programu se festival každoročně zaměřuje na nejlepší dokumentární snímky z celého světa, které se díky soutěži dostanou i na plátna a k divákům. Jedinečné filmy, které se mnohdy ani jinde v ČR nevysílají, soutěží v několika kategoriích a přiblíží současná vědecká témata.

„Celkově jsme letos do soutěžních sekcí vybrali 83 snímků. Jen hlavní mezinárodní soutěž divákům představí 40 unikátních filmů, což je více než dvojnásobek oproti loňsku. Rozhodli jsme se tak, protože kvalita přihlášených snímků každým rokem roste. Byla by škoda, aby se tak výborné dokumenty se zajímavými tématy nedostaly k českému publiku.“ říká ředitel festivalu Jakub Ráliš. Finální soutěžní výběr, který se dostane před odborné poroty, vznikl z více než 4000 přihlášených filmů.

NA FESTIVAL ZADARMO

Festival se každým rokem rozrůstá, loni se akreditovalo 7105 diváků, do soutěže postoupilo 112 snímků a přednášet přijelo 415 hostů. Aby měli diváci letos větší komfort, přibude několik promítacích míst a soutěžní snímky bude možno opakovat. Rozsáhlý doprovodný program pro děti i dospělé oživí ulice města uměním a vědou. Velkou událostí bude výstava české umělkyně tvořící převážně v USA Marie Tomanové. Ta připraví svou instalaci přímo ve festivalovém centru na Konviktu. Návštěvníci budou také moct shlédnout snímky ve virtuální realitě.

Akreditace na festival bude opět zdarma. Akreditovat se bude možné na webových stránkách festivalu nebo přímo na místě. Díky akreditaci se návštěvníci dostanou na promítání soutěžních snímků i na bloky programových sekcí. 

Autor: Ondřej Dluhí