Oproti statistice je však realita mnohých zaměstnanců jiná. Řada z nich ani průměru nedosáhne. Také firmy od ledna zvedaly lidem platy spíše výjimečně.

„V lednu a únoru jsme dokonce o deset procent mzdy snížili. Nebylo na výplaty, situace byla složitá,“ uvedla mzdová účetní zemědělského podniku z Olomoucka, zaměstnávajícího bezmála dvě stovky lidí.

Ti v průměru v prvním čtvrtletí letošního roku brali 16 776 korun, zatímco před rokem 17 397.

Ani vodohospodářská firma ze Šternberska lidem nepřidala.

„Jsme v prvním kvartále na stejné hladině, jako v loňském roce,“ uvedla mzdová účetní společnosti zaměstnávající 45 lidí.

Jsou však i výjimky: „Plat mi zvedli, ale jen o inflaci. Minulý rok to bylo mnohem lepší, to jsem dostal přidáno třináct procent,“ sdělil strojní inženýr Michal ze zahraniční společnosti z Olomoucka.

Ani on, stejně jako mzdové účetní, nechtěl zveřejnit jméno a název firmy.

„O platech se nemluví. Jen si nadělám problémy,“ vysvětlil požadavek na anonymitu.

Podle statistických údajů se meziroční nárůst promítl v průměru do peněženek částkou 783 koruny hrubého.

Vysvětlení nárůstu? Podle Jarmily Benešové se do meziročního nárůstu promítly změny ve struktuře zaměstnaných. Především propouštění.

„Předpokládáme, že zjištěné zvýšení mezd je ovlivněno tím, že o práci přišli zejména méně kvalifikovaní lidé s nižšími příjmy,“ uvedla.

V prvním čtvrtletí se v podnicích v Olomouckém kraji meziročně snížil počet pracovníků o více než 10 tisíc – o 5,9 procenta.

„Snížení počtu zaměstnanců v kraji bylo vyšší než v České republice, kde byl pokles o 4,5 procenta,“ dodala.

Podle statistického úřadu se spotřebitelské ceny za první čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšily o 0,7 procenta. Tedy reálná mzda v Olomouckém kraji vzrostla o 3,5 procenta.