Na Olomoucku přibude nová „mýtnice“ za kruhovým objezdem u Globusu ve směru na Mohelnici. „Při stavbě každé takové brány je nutné krátkodobé omezení dopravy. Samotné postavení nad silnicí je otázkou desítek minut. Provádíme jej pomocí jeřábu a dopravu je v tu dobu samozřejmě nutné uzavřít. Nejedná se však o nic dramatického,“ popsal David Šimoník z firmy Kapsch. Ta zajišťuje stavbu zařízení na výběr mýtného a jejich technologii.

Rozhodne doba jízdy nebo emise


Elektronické mýtné platí pro vozidla nad dvanáct tun, tedy hlavně kamiony a autobusy. „Hodnotu poplatku na silnicích první třídy upravuje vyhláška, kterou bude ministerstvo dopravy schvalovat během listopadu. Pro dvouproudé silnice, které nejsou považovány za rychlostní, bude průměrný poplatek 2,60 koruny za kilometr,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

O skutečné ceně rozhodne počet náprav, denní doba jízdy nebo množství emisí. Na rychlostních silnicích zůstane průměrný poplatek stejný jako u dálnic, tedy 4,05 koruny za kilometr. V Olomouckém kraji se rozšíření mýtného týká především silnic první třídy mezi Mohelnicí a Lipníkem nad Bečvou a směrem z Přerova na Frýdek-Místek.

Většina nově zpoplatněných úseků vede v místech, kde v budoucnu vyroste dálnice. Mýtné budou muset řidiči platit také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou k velkým městům.

Místa nových mýtných bran

Podolí u Mohelnice - Šumpersko - I/35
Mohelnice - Šumpersko - I/35
Olomouc-Řepčín - Olomoucko - I/35
Lipník nad Bečvou - Přerovsko - I/35
Mořice - Prostějovsko - I/47
Vrchoslavice - Prostějovsko - I/47
Popůvky u Kojetína - Přerovsko - I/47
Přerov-Lýsky - Přerovsko - I/47
Osek nad Bečvou - Přerovsko - I/47
Lipník nad Bečvou - Přerovsko - I/47
Jezernice - Přerovsko - I/47
Hranice-Slavíč - Přerovsko - I/47
Bělotín - Přerovsko - I/47
Polom u Hranic - Přerovsko - I/48
Elektronické mýtné platí pro vozidla nad dvanáct tun, tedy hlavně kamiony a autobusy.

Zdroj: Krajský úřad Olomouckého kraje

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika