Ministerstvo kultury to zveřejnilo v pátek poté, co ve čtvrtek zaměstnanci muzea vyzvali ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k rezignaci právě kvůli situaci kolem SEFO.

„Výsledky kontroly prokázaly pochybení Muzea umění Olomouc podle zákona o veřejných zakázkách, transparentnost a rovné zacházení, při zhotovení studie SEFO a její aktualizace. Pochybení se týkají jak předcházejícího, tak současného vedení muzea,“ sdělila mluvčí ministerstva Martha Häckl.

Muzeum umění podalo proti zjištěním ministerského auditu námitky, které ministerstvo zamítlo.

„V současné době běží řediteli Soukupovi 30 denní lhůta pro zpracování a doručení opatření k odstranění zjištěných nedostatků,“ připomněla mluvčí.

Vláda schválila na výstavbu nového muzea téměř 600 milionů korun. Podle Staňka nelze více než půlmiliardovou investici uvolnit bez veřejné transparentní soutěže na nový a aktualizovaný architektonický návrh podoby muzea včetně jeho obsahu.

„Jako olomoucký rodák vím, že si to Olomouc i celá Morava zaslouží. Je to navíc první muzeum či galerie budovaná tzv. na „zelené louce“ po bezmála 100 letech. Architektonická soutěž je ale jediný možný legitimní nástroj, jak toho dosáhnout. Jen jejím prostřednictvím lze dosáhnout toho nejlepšího a ekonomicky nejvýhodnějšího řešení pro návštěvníky muzeí i daňové poplatníky," uvedl v pátek Staněk.

Vztahy ministra kultury Antonína Staňka (vlevo) a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa (vpravo) se vyostřily
Muzeum umění Olomouc vyzvalo ministra Staňka k rezignaci

Ministerstvo: Šépkův návrh neprošel aktualizací

Na stole je více než 10 let projekt respektovaného architekta Jana Šépky.

Jak ve čtvrtek zkritizovalo ministerstvo kultury, podoba ani obsah za tu dobu neprošly aktualizací či technickou dokumentací.

„Dodnes nemá vyjasněnou infrastrukturu navrhované realizace, včetně technologického zázemí, parkování a neodpovídá ani aktuálnímu územnímu plánu,“ vytklo ministerstvo.

Podle Häckl je stát reprezentovaný ministerstvem zodpovědný za účelné a transparentní nakládání s 593 miliony korun bez jakýkoliv vad i chyb, a to jak právních tak ekonomických.

„Ministerstvo odmítá jakýkoliv emocionální nátlak na upřednostnění jediného uchazeče a chce využít na maximum kreativní potenciál současných domácích i zahraničních architektů,“ vzkázalo ministerstvo.

Architektonická soutěž ovšem bude neférová a diskriminační vůči dosavadnímu návrhu architekta Jana Šépky, dokud se nevypořádají všechny právní náležitosti kolem nynějšího návrhu budovy SEFO. Na to zase opakovaně poukazuje Muzeum umění.

Cvičení s Hankou Kynychovou
Kam o víkendu? Na africké trhy i retro disco

Místo podpory audit

Zaměstnanci muzea ve čtvrtek vyzvali ministra a bývalého olomouckého primátora k rezignaci. Kritizují tlak na současného ředitele muzea Michala Soukupa. Vadí jim, že jsou překrucovány skutečnosti, urážena odborná veřejnost a ignorovány jiné názory.

„Ministr Staněk volá po diskusi? S ředitelem muzea Michalem Soukupem se nad problémem SEFO sešel ministr kultury Antonín Staněk za tři čtvrtě roku ve funkci jen jednou. Ministr pouze řekl: „Chci soutěž.“ To byla celá diskuse,“ uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Vedení muzea tak začalo pracovat na architektonické soutěži.

„Logistická podpora od ministra Staňka byla nulová, přestože se jedná o velmi složitý právní problém. Je nutné si uvědomit, že muzeum učinilo na doporučení ministerstva kultury v uplynulých deseti letech právní závazky, které je nyní nutné vypořádat,“ poukazuje muzeum.

Místo podpory pak pos

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal v koláži s vizualizací SEFO
"Otec" SEFO Pavel Zatloukal: Jsem rád, zároveň v rozpacích

lal ministr do muzea auditory. „Takže vedení muzea se místo přípravy soutěže muselo věnovat zdůvodňování kroků, které učinilo za poslední dekádu,“ reaguje muzeum na kroky bývalého olomouckého primátora.

Architekt Jan Šépka na představení trojrozměrného modelu svého návrhu SEFO v září 2018
Odvážný návrh SEFO je už ze hry? Ne, ujišťuje ministerstvo