Středoevropští umělci budou v Muzeu změní prezentovat svá díla, pořádat workshopy, koncerty, divadelní představení, happeningy i přednášky v duchu hlavního tématu a názvu hlavní výstavy Universum.

„Před lety jsme se rozhodli, že založíme Středoevropské fórum, které bude mapovat moderní středoevropské umění. Tato přehlídka dokazuje, že to tehdy nebyla jen planá deklarace, ale ideu SEFO skutečně naplňujeme a propojujeme středoevropské výtvarníky i umělecké instituce,“ řekl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Pro veřejnost se v rámci trienále otevře proluka určená pro stavbu Středoevropského fóra.

„Obyvatelé či návštěvníci města trienále současného středoevropského umění nepřehlédnou, protože překročí zdi muzea. Spojili jsme se s dalšími kulturními akcemi, institucemi, otevřeme pro veřejnost proluku a vstoupíme také do ulic,“ dodal Ondřej Zatloukal s tím, že na výstavním projektu se podílí Univerzita Palackého, Academia film Olomouc, Divadelní Flora Olomouc, Ekologické dny Olomouc, Street Art Festival, ale i VUT Brno a mnoho dalších institucí.

V proluce budou probíhat koncerty, workshopy, besedy o umění a architektuře i program pro rodiny s dětmi. Při každé akci pod širým nebem bude možné občerstvit se v „kavárně“, která bude v proluce fungovat.

Přímo v expozici muzea moderního umění vystavují tři desítky umělců, kteří přinášejí tři desítky pohledů na UNIVERSUM. Každý z více než třiceti autorů také přináší svůj vlastní příběh. Zajímavý životní i umělecký příběh má jedna z hlavních osobností trienále, průkopník počítačového umění v Polsku Jan Pamuła.

„Každé trienále by měla zaštítit jedna významná osobnost působící v regionu střední Evropy. V tomto úvodním ročníku je to Jan Pamuła, jehož dílu věnujeme samostatný výstavní prostor, a navíc vydáme rozsáhlou autorovu monografii,“ řekl kurátor Pamułovy výstavy Ladislav Daněk.

Podrobné informace o programu jsou k dispozici na webu Trienále SEFO 2021