„Jsou lidé, kteří to lepí, a jsou lidé, kteří to strhávají. A je otázkou, kam se zařadíme…,“ reagoval Tomáš Mecka z Lions Clubu Olomouc, jenž akci uskutečněnou 7. listopadu inicioval. „Přemýšlíme, zda budeme na tento akt nějak reagovat,“ dodal.
Podle iniciátorů podpory je na druhou stranu pozitivní, že v Olomouci vydržely plakáty tak „dlouho“. Fotky s pohřešovanými Izraelci ničili lidé v Praze, v centru na rohu Národní třídy a na Josefově vedle budovy Pinkasovy synagogy.
Vandalským útokem v olomoucké Denisově ulici, který podle informací iniciátorů akce zachytily kamery, se již zabývá policie. Městská policie pro podezření ze spáchání přestupku a věc prošetří i Policie ČR. „Pro případný projev extremizmu,“ upřesnil odpoledne policejní mluvčí Libor Hejtman.
K vyjádření sounáležitosti s více jak 200 izraelskými civilisty, které palestinské teroristické hnutí Hamás uneslo do jím ovládaného Pásma Gazy, se v listopadu v Olomouci připojili primátor Miroslav Žbánek, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, hejtman Josef Suchánek, zástupci Židovské obce v Olomouci a Muzea umění.
Fotografie unesených Izraelců vylepovali na výlohy propůjčené Muzeem umění také zahraniční studenti Univerzity Palackého, ale i náhodní kolemjdoucí.
„Vylepování plakátů má znamenat náš postoj k tomu, že zlo se vždycky nazývalo zlem a násilí vůči lidem, páchané jinými lidmi, zlem je. A v dnešní době, kdy se relativizují některé pojmy, bychom se rádi postavili na tu stranu, která hájí barvy dobra,“ sdělil tehdy přítomným zájemcům o podporu unesených občanů Státu Izrael Zdeněk Svozil z Lions Club Olomouc.