„Do muzejních výkladců jsme začátkem listopadu vylepili plakátky s tvářemi lidí unesených hnutím Hamás jako výraz solidarity a víry v jejich brzký návrat domů. Člověk, který plakáty strhal, nám odhalil svůj vnitřní svět a hodnotový systém,“ sdělil ředitel MUO Ondřej Zatloukal.

„Nyní jsme se rozhodli do jednoho z výkladců umístit fotoreportáž z výlepu i ze strhávání plakátků jako prosté shrnutí dvou reakcí na jednu událost. Je na každém z nás, abychom si vybrali, která z nich je nám bližší,“ poukázal.

Výlep plakátů s portréty více než dvou set lidí unesených teroristickou skupinou Hamás ve výkladech Muzea umění v Olomouci, 7. listopadu 2023
Lidé v centru Olomouce vylepovali portréty Izraelců unesených Hamásem

K incidentu došlo v úterý 12. prosince kolem půl jedenácté v noci. Muže s kapucí na hlavě zachytily kamery městského dohlížecího systému.

„Byl spatřen muž, který strhal z výlohy Muzea umění letáky s portréty unesených osob radikálním hnutím Hamás. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, které se však dotyčného muže bohužel nepodařilo na místě ani v okolí dohledat,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Zničení plakátů řeší strážníci městské policie pro podezření z přestupku. „Otázkou, zda nedošlo k protiprávnímu jednání po linii extrémismu, se zabývají olomoučtí kriminalisté,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. „Po totožnosti osoby, která měla plakáty strhnout, i nedále pátráme,“ dodala.

Z výloh Muzea umění v Denisově ulici v Olomouci někdo strhal většinu plakátů s portréty lidí unesených teroristickým hnutím Hamás. 13.12. 2023
V Olomouci někdo strhal portréty Izraelců unesených Hamásem. Policie to řeší

Fotky vylepili zájemci, kteří se chtěli připojit k celosvětovým iniciativám za osvobození odvlečených Izraelců. Iniciátorem happeningu v Denisově ulici byl Lions Club Olomouc. K vyjádření sounáležitosti s více jak 200 izraelskými civilisty, které palestinské teroristické hnutí Hamás uneslo do jím ovládaného Pásma Gazy, se připojili primátor Miroslav Žbánek, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, hejtman Josef Suchánek, zástupci Židovské obce v Olomouci a Muzea umění. Fotografie unesených Izraelců vylepovali na výlohy propůjčené Muzeem umění také zahraniční studenti Univerzity Palackého, ale i náhodní kolemjdoucí.

„Vylepování plakátů má znamenat náš postoj k tomu, že zlo se vždycky nazývalo zlem a násilí vůči lidem, páchané jinými lidmi, zlem je. A v dnešní době, kdy se relativizují některé pojmy, bychom se rádi postavili na tu stranu, která hájí barvy dobra,“ sdělil tehdy přítomným zájemcům o podporu unesených občanů Státu Izrael Zdeněk Svozil z Lions Club Olomouc.