Celoživotní sbírku harmonik zahrnující více než 370 exemplářů daroval městu Jiří Sedláček. Město je všechny vystaví v nových prostorách Záložny, které letos prošly rozsáhlou rekonstrukcí.
Stavební úpravy stály necelých pět milionů korun. „Po Novém roce začneme harmoniky postupně převážet. Musíme je všechny zaevidovat a aranžérka je následně umístí do jednotlivých vitrín,“ uvedl místostarosta Litovle Lubomír Broza.
Do připravených prosklených vitrín vejde na 300 kusů. „Menší exponáty bude možné umístit ve větším počtu a 10 až 15 harmonik si přál pan Sedláček nechat v muzeu volně k dispozici návštěvníkům, aby si mohli hudební nástroje sami vyzkoušet,“ sdělil Olomouckému deníku místostarosta.
Zastupitelstvo v těchto dnech schválilo definitivní smlouvu o převzetí sbírky, která má podle odborníků nevyčíslitelnou hodnotu.
„Předpokládáme, že otevřít bychom mohli 1. dubna,“ lákal na nové turistické lákadlo Litovle místostarosta Broza.
Jiří Sedláček sbíral harmoniky celý život a doposud je vystavuje v rodinném domě v Javoříčské ulici. Ve sbírce má nástroje 55 českých výrobců, ale i harmoniky z Itálie či Německa. Nejstarší byla vyrobena před 150 lety.
„Třeba s touto Perlou jezdil cirkus Kludský,“ ukazoval na jaře Olomouckému deníku unikátní knoflíkový chromovaný akordeon s ručně řezanou a pilovanou příklopkou. „Vyrobil ho prostějovský výrobce pro svoji dceru Perlu. Ve finanční tísni akordeon prodal do cirkusu,“ vyprávěl vášnivý harmonikář.
Nové muzeum ve druhém nadzemním patře Záložny bude zaujímat plochu 120 metrů čtverečních. „Věřím, že se stane velkým turistickým lákadlem. O sbírce harmonik vědí lidé po celé Evropě, ale i USA a Kanadě,“ dodal Jiří Sedláček.