Lidé mohou strávit večer například v některém z olomouckých fortů, speciálně osvětleném palmovém skleníku, knihovně, muzeu, letním kině nebo Arcibiskupském paláci.

Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná na území celé České republiky.

Obyvatelům krajské metropole budou v pátek 17. května od 18 do 24 hodin zpřístupněna muzea, galerie, forty, knihovny a další zajímavá místa.

Milovníci přírody mohou zavítat například na komentované prohlídky speciálně nasvíceného palmového skleníku. Vstupenky jsou stále v prodeji na www.flora-ol.cz. Prohlídky začínají ve 20.30, 21.30 a 22.30 hodin.

Arcbiskupský palác

V pátek večer se zájemci mohou dozvědět zajímavosti o osobnosti arcibiskupa Rudolfa Jana. V 17.30 hodin začne v konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci koncert k jeho poctě.

Komentované prohlídky Arcibiskupského paláce v doprovodu průvodce probíhají ve 20minutových intervalech v době od 18 do 22.40 hodin.

Na páteční prohlídky nově zrestaurovaného freskového sálu v areálu základní školy Komenium je nutná předchozí rezervace v informačním centru města. Návštěvníky bude v 18, 19 a 20 hodin provázet hlavní restaurátor a akademický malíř Radomír Surma.

V olomoucké fakultní nemocnici pořádají už od 16 hodin Rodinný běh pro zdraví, hlavní závod na 6 kilometrů startuje o hodinu později.

Lidé jsou zváni také na komentované prohlídky fortu Tafelberg. Ty jsou na programu každých 30 minut v době od 19 do 21 hodin. Účastníci by si s sebou měli vzít vlastní baterku nebo čelovku. Rezervace na konkrétní čas je možné domluvit si na telefonu 585 442 489.

Kromě fortu Tafelberg je přístupný rovněž Lazecký fort a také forty v Křelově, Radíkově či Lagerfort na Nové Ulici.

Anatomické muzeum i letiště

Lékařská fakulta Univerzity Palackého zve v pátek od 18 do 23 hodin na prohlídky Anatomického muzea. Vstup do jeho prostor je však povolen pouze návštěvníkům starším 15 let.

Veřejnosti se otevře rovněž přírodovědecká fakulta na třídě 17. listopadu. Připravený je bohatý program pro celou rodinu, dílničky a malování na tělo. Děti i dospělí mohou v „hlavomorně“ řešit logické hádanky a úkoly, skládat tangramy nebo si zahrát stolní, logické a postřehové hry.

V pátek jsou ve městě přístupná také muzea, galerie, knihovny, letní kino, letiště nebo Pevnost poznání.

Podrobné informace o programu a otevírací době během Olomoucké muzejní noci zájemci naleznou na www.olomouckamuzejninoc.cz