Vše začalo telefonickým hovorem začátkem tohoto týdne, kdy pětatřicetiletému muži z Litovle zavolal údajný bankovní pracovník s tím, že se zřejmě stal obětí podvodu. Upozornil také na to, že z jeho účtu má být do ruské banky převedeno 250 tisíc korun.

„Protože takovou platbu nezadával a měl obavu o své peníze, s úředníkem bez zaváhání spolupracoval. Volající znal jeho osobní údaje včetně čísla občanského průkazu a oznámil mu, že ho bude kontaktovat pracovník banky a také kriminální policie,“ popsala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Od domnělých zaměstnanců banky se muž dozvěděl, že byl podvedený a na jeho účtu došlo ke zmrazení předschválených úvěrů a tak není možné čerpat půjčku a hypotéku.

Ve středu dopoledne se falešný bankéř ozval znovu a požadoval, aby si muž vybral předschválený úvěr a peníze vložil na náhradní a bezpečný účet vytvořený bankou.

S tím muž nesouhlasil a chtěl potvrzení, že se podvodem zabývá policie.

Telefonicky ho pak kontaktoval falešný policista a potvrdil mu, že došlo k napadení účtu a je potřeba, aby s bankéřem po telefonu spolupracoval.

„Takové potvrzení muži stačilo k tomu, aby na pobočce banky vyřídil úvěr ve výši téměř půl milionu korun, který si rovnou vybral v hotovosti. Poté ho volající poslal do olomouckého obchodního domu ke speciálnímu vkladomatu. Také ho přesměroval na podvržené stránky banky, kde muž viděl, že je majitelem nového účtu a údajný bankéř je jeho správcem. Bohužel uvěřil, že jde o bezpečný postup a do bitcoinmatu postupně vložil celou částku vybraného úvěru,“ konstatovala policejní mluvčí.

Policie stále varuje

Policisté se už podvodem zabývají a zároveň znovu upozorňují majitele bankovních účtů, aby nereagovali na telefonní hovory, sms zprávy ani e-maily, které se je pokouší přesvědčit o tom, že jsou jejich peníze v ohrožení.

„Kdyby tomu tak bylo, banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy doporučujeme obrátit se na banku. Pokud dojde ke kontaktování klienta podobným způsobem, obraťte se na policisty a celou záležitost oznamte,“ doporučila Petra Vaňharová.